Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Oszczędności w zakresie wykorzystywania energii elektrycznej są jak najbardziej wskazane w każdym domu. Na całym świecie dąży się w ostatnim czasie do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a więc czerpie się ją na przykład ze słońca.
Promienie słoneczne docierające do powierzchni ziemi są ładunkiem energetycznym, który można przy użyciu odpowiednich urządzeń, akumulować, a później wykorzystywać, na przykład do ogrzewania wody, czy pomieszczeń w domu. Coraz więcej osób budujących dom zastanawia się nad tym, czy podjąć się inwestycji w kolektory słoneczne i czy rzeczywiście pozwolą one na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania centralnego.
Niewątpliwie, zastosowanie kolektorów słonecznych to dbałość o środowisko naturalne. Trzeba jednak powiedzieć, że inwestycja w kolektory słoneczne jest jak najbardziej opłacalna. W Polsce klimat nie pozwala rozwinąć rynku kolektorów, ponieważ nie mają one szansy stać się jedynym źródłem ciepła w domu – ani w instalacjach cieplnych, ani w systemach grzewczych. Niemniej jednak, montaż systemu solarnego pozwala od marca do października na zapewnienie nawet 80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę.
W najcieplejszych miesiącach kolektory gwarantują 100% energii zużywanej na ogrzanie wody. Jest to więc spora oszczędność, co widać w rachunkach za prąd.
Tak naprawdę, na podgrzanie wody w okresie chłodniejszym, wystarczy jedynie 2-3 godziny słońca dziennie. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy nie zainwestować w instalację kolektorów słonecznych. Im większe będzie zużycie ciepłej wody w domu, tym kolektory stają się bardziej opłacalną inwestycją.
Kupując kolektory słoneczne możemy wybrać, czy będzie to kolektor płaski czy próżniowy rurowy. Warto podkreślić, że kolektor jest najważniejszym elementem instalacji solarnej, bowiem to on przechwytuje ciepło z promieniowania słonecznego i przekazuje je tzw. czynnikowi roboczemu do instalacji centralnego ogrzewania. Kolektory montowane są zarówno na dachach domów, jak i w ogródkach.
Koszty systemu solarnego to nie tylko zakup samego kolektora, ale wszelkich pozostałych elementów instalacji, czyli rur, zasobnika, dodatkowego wymiennika lub grzałki elektrycznej, pompy cyrkulacyjnej, zaworów i pełnej automatyki. Należy pamiętać, że ponosimy również koszty związane z eksploatacją kolektorów słonecznych, do których zalicza się okresowe przeglądy instalacji, usuwanie awarii oraz wymianę zużywających się elementów.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.