Kominek w domu jednorodzinnym wytwarza szczególną atmosferę. Sprawia, że dom staje się bardziej przytulny i rodzinny. Wieczory we dwoje spędzone przy blasku ognia z kominka mogą być bardzo romantyczne. Kominki zwracają niewątpliwie na siebie uwagę, nawet jeśli nie pali się w nich ogień. Jeśli decydujemy się na wymurowanie kominka w swoim domu dobrze zastanówmy się nad jego aranżacją, aby wszystko współgrało w wystroju danego pomieszczenia. Styl kominka bardzo często odgrywa najważniejszą rolę w określaniu charakteru całego wnętrza.
Ważne jest samo usytuowanie w domu kominka, wybór proporcji paleniska i jego obramowania, w stosunku do powierzchni i wysokości pomieszczenia. Niemniej istotne jest, aby wybrać odpowiedni styl kominka.
Już na etapie projektowania domu musimy wybrać miejsce, w którym ma stanąć kominek. Powinno sprawiać ono pozytywne wrażenie ciepła i przytulności. Generalnie, pomiędzy kominkiem a osobami siedzącymi przed nim nie powinien przebiegać ciąg komunikacyjny, ponieważ traci się wówczas możliwość intymności obcowania z ogniem. Jest to też niewygodne. Najczęściej buduje się kominki na rogu pomieszczenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieszczać je na przykład na centralnej ścianie.
Obudowę kominka mogą tworzyć cegły otynkowane lub surowe, chromowana stal, płyty gipsowo-kartonowe, płyty granitowe lub marmurowe, kamień, gips, lustrzane płyty, łupany beton, a także metal. Materiały te można w dowolny sposób łączyć, pamiętając jedynie, że nie wszystkie będą dobrze wyglądały w zestawieniu ze sobą. Zbyt masywny kominek, z dużą obudową i paleniskiem przytłacza pomieszczenie. Warto pomyśleć także nad zamontowaniem nad kominkiem solidnej półki, na której ustawić można np. zdjęcia rodzinne.
Wśród kominków można wyróżnić tzw. kozy, czyli wolnostojące piecyki kominkowe, a także piece kaflowe, które niegdyś były w powszechnym użytku. Paleniska kominków mogą mieć różny kształt, wielkość i sposoby otwierania. Mogą znajdować się równo na poziomie podłogi, nad nią, albo też w głębi ściany.
Jeśli mamy wnętrza zaprojektowane w sposób minimalistyczny, powinniśmy wybrać kominek oszczędny, przypominający nieco rzeźbiarską formę. Najlepiej wybrać na niego materiały najwyższej jakości oraz surowe, prostokątne obramowanie.
Kominek może mieć charakter otwarty lub zamknięty. Otwarte palenisko obarczone jest wieloma wadami, jest przede wszystkim niebezpieczne, ogień musi być wciąż nadzorowany, praktyczne wykorzystanie energii cieplnej jest w tym przypadku znikome. Tradycyjny, otwarty kominek można opalać jedynie węglem, co jest dosyć kosztowne. W jego przypadku konieczne staje się zastosowanie parawanu, który będzie chronił przed wypadaniem węgli, iskier i popiołu z jego paleniska.
Jak już zostało wspomniane, szczególnym typem kominka są tzw. kozy, czyli kominki wolnostojące, które cieszą się w ostatnim czasie ogromną wprost popularnością. Są łatwe w montażu, ogrzewają pomieszczenia i pozwalają na obserwowanie ognia z różnych stron. Piece kaflowe z kolei dobrze wpasują się jedynie w specyficzne wnętrza. Mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń, choć w dzisiejszych czasach stanowią one jedynie element dekoracyjny.