Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Wnętrza w domu mogą być wykończone na przeróżne sposoby. Trudno nawet podjąć się opisania wszystkich pomysłów, z jakimi możemy się spotkać przy aranżacjach wnętrz. Można jednak opisać style architektoniczne, które są wykorzystywane przy takich okazjach.
Generalnie, w chwili obecnej profesjonalni dekoratorzy wnętrz odwołują się w swoich realizacjach do kilku styli architektonicznych, a mianowicie do stylów: skandynawskiego, nowoczesnego, minimalistycznego, rustykalnego, eklektycznego, kolonialnego, ekologicznego i ART. Deco.
Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, naturalnością i wręcz niekiedy surowością. Najważniejsze są dla dekoratorów detale, wykończenia szczegółów oraz kolory. Trend skandynawski jest surowy, ale jak najbardziej funkcjonalny i chyba z tego powodu przypadł do gustu w szczególności młodym ludziom, którzy łączą karierę z życiem prywatnym. Żyją szybko i bardzo intensywnie.
W stylistyce skandynawskiej przeważają lekkie, ażurowe meble, których liczba ograniczona jest do niezbędnego minimum. Dzięki czemu pomieszczenia są przestronne. W obrębie stylu skandynawskiego można mówić dodatkowo o stylach: szwedzkim, fińskim i duńskim, choć różnice pomiędzy nimi są naprawdę minimalne.
W stylu nowoczesnym architekci stawiają na prostotę i minimalizm, swobodnie łączą oni nowoczesne technologie i materiały. Dąży się tu do kreowania otwartej przestrzeni poprzez ograniczanie podziałów we wnętrzu.
Pomieszczenia są dzielone na części, pełniące odmienne funkcje. Podziały te są sygnalizowane poprzez użycie innych kolorów lub materiałów, a nie poprzez faktyczne rozdzielanie części pomieszczeń. Ścianki działowe są zastępowane przez rozsuwane drzwi ze szkła, bądź przez ścianki z luksferów. Meble w stylistyce nowoczesnej są ascetyczne, stylowe, wykonane z jasnego drewna, połączone z metalowymi elementami.
Dobrze dobrane oświetlenie, które stanowi jeden z głównych elementów dekoracyjnych w tej stylistyce, tworzy niepowtarzalny klimat mieszkania czy domu.
Korzeni minimalistycznego stylu architektonicznego można szukać w Japonii. Kluczowymi hasłami są tu wyciszenie, perfekcja i prostota. Styl ten jest prosty, wręcz ascetyczny, pozbawiony jakichkolwiek ozdób. Przeważają w nim kąty proste i geometryczne formy sprzętów. Minimalistyczne wnętrza z uwagi na wykorzystanie niewielkiej liczby mebli, są przestronne.
Do charakteru minimalistycznego wnętrza pasują jasne, jednolite kolory – naturalne lub intensywne.
W stylu rustykalnym architekci zwracają się w stronę natury, przytulności i szlachetnej skądinąd swojskości. Jest on bezpretensjonalny, wprowadza ciepły, przyjemny nastrój do wnętrz. Na ścianach dominują w nim pastelowe kolory.
W pomieszczeniach stosowane są drewniane, niewielkie meble o prostych formach, bardzo często są one przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor lekko różniący się od naturalnego zabarwienia. Wszelkie elementy dekoratorskie mają charakter raczej ludowy. Wnętrza rustykalne zawsze sprawiają wrażenie bardzo przytulnych.
Styl eklektyczny łączy elementy stylowe z nowoczesnymi, funkcjonalne rozwiązania są tu zestawione z chęcią gromadzenia zabytkowych pamiątek. Ściany maluje się zwykle na jasne kolory. Wykorzystywane są elementy o zdecydowanym kolorze, czy kształcie. Trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność, aby wnętrze nie sprawiało wrażenie niespójnego.
Styl kolonialny opiera się na doborze mebli o prostych formach, a we wnętrzach obecne są egzotyczne dodatki. Stonowana kolorystyka ścian, obejmująca kolory ziemi, sprawia przyjemne wrażenie. Meble kolonialne harmonizują z meblami nowoczesnymi, są masywne i trwałe. Na ogółu, stylowi kolonialnemu towarzyszy moda na ciemne, egzotyczne gatunki drewna, takie jak venge, mahoń czy tek. Popularnością cieszą się materiały naturalne: bambus, wiklina i rattan.
Godnym uwagi stylem wykończenia wnętrz jest ART. Deco, w którym dominują przedmioty i meble, pochodzące z lat 20-stych i 30-stych poprzedniego stulecia. Łączą w sobie modernistyczne dążenie do prostoty z dyskretnym oddziaływaniem tradycji.
Ostatni ze styli, styl ekologiczny, odwołuje się do natury, dominuje w nim więc drewno i materiały naturalne – len, bawełna, czy też wiklina. Neutralna kolorystyka ścian, podłóg i innych elementów wykończenia, jest tu cechą charakterystyczną.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.