Kuchnia to jedno z najbardziej lubianych pomieszczeń przez domowników i gości. Często to w niej spędzamy najwięcej czasu, dlatego też warto drobiazgowo przemyśleć to, w jaki sposób ją zaaranżować. Kuchnia powinna być nie tylko estetyczna, utrzymana w pewnej określonej konwencji, ale równocześnie przytulna i funkcjonalna. Pamiętajmy bowiem, że spełnia ona ściśle określone role.
Jej poszczególne meble i urządzenia nie stanowią jedynie elementu dekoracji, ale dzięki nim możliwe jest gotowanie, pieczenie i wykonywanie różnych innych czynności kuchennych.
Najważniejsze jest to, aby kuchnia była zaplanowana i urządzona w taki sposób, aby odpowiadała naszemu stylowi pracy. Przecież użyteczność nie wyklucza estetyki wnętrza, dlatego też kuchnia może być jednocześnie wysoce funkcjonalna i ładna.
W blokach kuchnie najczęściej są niewielkich rozmiarów, albo nie ma ich wcale i trzeba w takim razie urządzać aneks kuchenny w salonie, który stanowiłby choć namiastkę normalnej kuchni. W domach kuchnia ma na ogółu o wiele większą powierzchnię, co daje pole do popisu dla jej projektowania. Najczęściej ludzie decydują się na zamówienie mebli kuchennych na wymiar.
Indywidualne dopasowanie projektu kuchni do jej wymiarów i oczekiwań klientów pozwala stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Jeszcze kilka lat temu wybieraliśmy zwykle standardowe zestawy meblowe, wykonane ze słabej jakości płyty wiórowej, ale dziś obserwowany jest prawdziwy rozkwit kuchennego wzornictwa i nowoczesnych technologii.
Kuchnia musi być wygodna, dlatego też przy jej projektowaniu przede wszystkim pod uwagę bierze się ergonomię. Każdorazowo wykonując projekt kuchni powinniśmy na początek rozmieścić wszystkie sprzęty. Bardzo ważne jest to w przypadku dużych kuchni lub zaprojektowanych w jednym ciągu. Jeśli właściwie rozplanujemy sprzęty, usprawni to logistykę kuchenną. Mamy tu do wyboru sprzęty pod zabudowę lub nie.
Urządzenia i meble kuchenne najlepiej ustawić w następującej kolejności. Przy samym wejściu do kuchni powinna znajdować się spiżarnia. Może to być zarówno osobne pomieszczenie, jak i szafa pełniąca funkcję swoistego pomieszczenia gospodarczego. Następnie, w niewielkiej odległości od spiżarni, w której umieszcza się część produktów spożywczych z zakupów, powinna być ustawiona lodówka z zamrażarką, bowiem to do niej trafia cała żywność wymagająca przechowywania w niskich temperaturach.
Obok lodówki można umieścić zlewozmywak z niewielkim blatem. Po nim najlepiej zaaranżować długi blat kuchenny, na którym będzie możliwość przygotowania wszystkich produktów, które potrzebujemy do gotowania. Na końcu blatu można umieścić kuchenkę lub płytę grzejną, a obok niej zmywarkę, rozdzielone niewielkim blatem. Piekarnik i mikrofalówkę najczęściej instaluje się w postaci komina, przy czym piekarnik powinien być umiejscowiony około 1 metra nad podłogą. Nie zaleca się lokalizowania piekarnika w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, choć ta ostatnia posiada izolację cieplną.
W kuchni powinno znaleźć się miejsce, w którym będzie można zjeść śniadanie, czy napić się kawy. Jeśli powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, można zaaranżować całkiem spory kącik jadalny – stół z krzesłami. Z kolei, gdy kuchnia jest niewielka, można zastosować składany blat wraz ze składanymi krzesłami. One również wspaniale spełnią swą rolę.
Nie należy zapominać o tym, że ściany w kuchni najlepiej wykończyć większymi płytkami ceramicznymi, zaś na podłodze można połączyć glazurę z panelami podłogowymi. Panele w takim przypadku mogą znaleźć się w części jadalnej, zaś w części do gotowania lepiej jest wykorzystać na podłogę kafelki.