Wysokość, na której zawiesimy umywalkę ma ogromne znaczenie z punktu widzenia komfortu jej użytkowania. Jeśli bowiem nie umieścimy jej na odpowiedniej wysokości, może okazać się, że korzystanie z niej jest po prostu bardzo niewygodne. Co istotne, na innej wysokości montuje się każdy z rodzajów umywalek – nablatową czy wiszącą, a także te o różnym przeznaczeniu – na przykład dla osób niepełnosprawnych.

Dlaczego to takie ważne?

Nieodpowiednio zawieszona umywalka, może sprawiać problemy w jej codziennym użytkowaniu. Umieszczona zbyt nisko – spowoduje konieczność niekomfortowego nachylania się nad nią, a zbyt wysoko – sprawi, że będziemy wyciągać ręce, by dosięgnąć na przykład do kranu.

Z wyżej wskazanych względów, należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie umywalki. Bardzo ważnym jest, by każdy domownik czuł się dobrze w tej przestrzeni służącej do zachowania higieny – dlatego też planując na przykład wysokość blatu pod umywalkę nablatową, należy wziąć pod uwagę wzrost najwyższego i najniższego domownika. Jeśli natomiast z tego urządzenia mają korzystać osoby pełnosprawne i niepełnosprawni – warto rozważyć montaż dwóch umywalek. W takiej bowiem sytuacji znalezienie idealnej wysokości może okazać się po prostu niemożliwe – szczególnie jeśli osoba z dysfunkcją porusza się na wózku.

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa?

Wszelkie dostępne w sklepie tanialazienka.com modele umywalek można zamontować na komfortowej wysokości. W Polsce wciąż obowiązuje (nieco już archaiczny) zapis, zgodnie z którym umywalka powinna być zawieszona na wysokości 75-80 cm. Są to jednak zalecenia, które nie brały pod uwagę na przykład umywalek nablatowych, a także – po prostu komfortu użytkowników. Niektórzy będą woleli, gdy znajdzie się ona nieco wyżej, podczas gdy dla domów, w których mieszkają osoby niepełnosprawne – może ona być zbyt wysoka.

Choć zasadniczo, przy montażu umywalki nablatowej jesteśmy nieco ograniczeni tym, gdzie znajduje się podpięcie wody, można przyjąć, że ten rodzaj umywalki najlepiej jest zamontować około 85-90 cm od podłogi. Warto mieć na względzie, że jeśli umywalka ma się znajdować na takiej właśnie wysokości – umiejscowiony pod nią blat winien być odpowiednio niższy.

Co z umywalkami dla dzieci?

Niektórzy rodzice decydują się na umieszczenie w domu umywalki dla dzieci, a w wielu centrach handlowych oraz punktach świadczących opiekę dzienną nad maluchami – jest to standard. W takich łazienkach umywalka powinna być zawieszona na wysokości dostosowanej do wzrostu dzieci – na przykład dla maluchów z grup żłobkowych będzie to około 50 cm (dla maluszków do okolic 90 cm wzrostu).

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!