Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Wbrew pozorom, rynny nie są jedynie elementem dachu. Instalowane są one na krawędziach tarasów, balkonów, a także na lukarnach. Jeśli przymierzamy się do wyboru rynien, powinniśmy każdorazowo uwzględnić wielkość i kształt dachu, kąt pochylenia połaci, a także sposób odprowadzania wody z opadów atmosferycznych. Dla większości osób ważne jest także i to, jak rynny będą wyglądać i czy będą one współgrać z elewacją całego domu.
Zastosowanie odpowiedniego systemu rynnowego nie jest może bardzo kosztowne, zwłaszcza w odniesieniu do łącznych kosztów budowy, ale nie należy zapominać, że ma on istotny wpływ na trwałość i estetykę budynku. Dzięki nie przeciekającym rynnom, o odpowiednim kształcie, nie dojdzie do uszkodzeń elewacji domu. Z kolei, w przypadku, gdy z rynien woda wylewa się na ściany zewnętrzne, może dojść do ich zawilgocenia, co wpływa korzystnie na rozwój pleśni i grzybów.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ewentualne zagrożenia dotyczące niewłaściwego i niesprawnego systemu rynnowego dotyczą wyłącznie budynków z dachami bez wysuniętych okapów, gdzie rynny są układane na ozdobnych gzymsach lub otaczają one dach niemalże całkiem płaski. Jakie rynny będą trwałe i niezawodne? Otóż, zależy to od materiału z jakiego są wykonane, jak również od sposobu łączenia i uszczelniania oraz mocowania poszczególnych fragmentów systemu.
Najbardziej popularne są rynny z PVC lub stalowej blach powlekanej. Pod względem estetycznym, są one bardzo podobne. Zbliżona jest także ich trwałość, jeśli chodzi o użytkowanie w normalnych warunkach. Orynnowania z PVC czy ze stali są łatwe w montażu, można tego dokonać w zasadzie samodzielnie. Dostępne jest ono w bogatej gamie kolorystycznej, ma także różnorodne kształty – półokrągłe, eliptyczne, trapezowe lub prostokątne.
Trzeba wiedzieć, że systemy rynnowe podlegają konserwacji, przynajmniej dwa razy do roku. Należy wówczas sprawdzić ich łączenia, oczyścić z piasku oraz ziemi naniesionych przez wiatr itp. Najlepiej dokonywać tego po zimie oraz na jesieni, kiedy liście spadające z drzew mogą zatykać rynny.
W czasie zimy należy zadbać o to, aby woda nie zamarzała w rynnach, a roztopy nie uszkodziły elewacji domu. Jedynym sposobem na to, aby skutecznie uniknąć zjawiska zamarzania rynien jest podgrzewanie ich prądem elektrycznym.
Orynnowanie najczęściej przeprowadza się łącznie z ułożeniem pokrycia dachowego, choć przed tą czynnością muszą zostać wykonane tzw. obróbki blacharskie przy krawędzi dachu, zapewniające szczelność pokrycia i swobodny spływ wody opadowej.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.