Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dom pod klucz to inaczej dom gotowy, który jest stawiany bardzo szybko. Jest to wspaniała alternatywa dla budowy tradycyjnego domu, który stawiany jest przez wiele miesięcy, a kolejne poświęcane są na realizację prac wykończeniowych. Domy pod klucz w swojej konstrukcji wykorzystują różne surowce, do których zalicza się drewno, beton i stal.

Jednymi z najbardziej znanych domów pod klucz są tzw. domy kanadyjskie. Kanadyjska technologia budowy zakłada szybkie wznoszenie drewnianych konstrukcji szkieletowych. Wykorzystują one modularną konstrukcję powtarzalnych elementów, które złożone ze sobą, tworzą ramy stropów i ścian.

W takim przypadku najważniejszym surowcem jest drewno, zaś części składowe stanowią słupy o małym przekroju, belki, zastrzały, oczepy i podwaliny. Szybkość i łatwość montażu, który nie trwa dłużej niż 3 miesiące, są najważniejszymi zaletami kanadyjskich domów gotowych. Odznaczają się one tym, że można je zbudować w zasadzie o każdej porze roku. Charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną, a na dodatek panuje w nich zdrowy klimat.

Niestety, domy pod klucz typu kanadyjskiego mają też swoje wady, a mianowicie niebezpieczeństwo pojawienia się pleśni i grzybów, jeśli izolacja domu zostanie niedbale wykonana. Niska jest też odporność budynku na ogień. Istnieje konieczność zapewnienia im idealnej wentylacji.

Domy pod klucz mogą być budowane z bali drewnianych, gdzie drewno jest podstawowym elementem konstrukcyjnym i wypełniającym. Atutami tej technologii wznoszenia budowli jest bardzo dobra izolacja termiczna, szybkość stawiania, estetyka i elastyczność do pory roku. Znów jednak mamy do czynienia z pewnymi wadami, takimi jak konieczność wynajęcia profesjonalnej ekipy budowlanej oraz nadmierne nagrzewanie i ochładzanie konstrukcji domu.

Budulcem domu pod klucz mogą być elementy prefabrykowane, które produkowane są z drewna, stali i keramzytobetonu. Dom złożony jest w tym przypadku z gotowych, zmontowanych u producenta wielkoformatowych elementów, do których zalicza się gotowe ściany i stropy. Na ogół, ściany nie wymagają wykonania dodatkowej izolacji czy specjalnego wykończenia od zewnątrz. Wnętrza można pomalować lub okleić tapetą.

Co ciekawe, zbudowanie domu z prefabrykowanych materiałów zająć może jedynie 3 dni. Nie ma tu konieczności zakupu wielu materiałów, czy wynajmowania fachowców do wznoszenia poszczególnych części projektu domu. Producenci domów „z paczki”, czyli złożonych z prefabrykatów zapewniają kupującym doświadczoną ekipę montażową i na dodatek udzielają długoletnich gwarancji na swoje wyroby. Niestety, domy z prefabrykatów są dosyć drogie, a przewóz elementów na działkę inwestora wymaga ciężkiego sprzętu.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

 

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!