Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w codzienne życie wszystkich obywateli. Z reguły, mają one za zadanie ułatwiać nam życie i sprawiać, że eksploatowanie domu i wszystkich jego urządzeń stanie się bardziej komfortowe i tańsze. W chwili obecnej w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce, budowane są tzw. inteligentne domy.
Inteligentnym domem nazywa się budynki wyposażone w pewną automatykę. Pozwala ona na dostosowanie intensywności oświetlenia do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia. Dzięki temu udaje się zaoszczędzić nawet do 30% energii elektrycznej, co wyraźnie przekłada się na koszty zużycia prądu.
Domy inteligentne są wyposażone w szereg czujników, reagujących na zmiany zarówno w otoczeniu domu, jak i w poszczególnych jego pomieszczeniach. Czujniki sterować mogą systemem alarmowym, oświetleniem, roletami, żaluzjami i markizami, klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem.
Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy dom mający czujniki połączone z różnymi instalacjami, będzie domem inteligentnym, bowiem mianem tym określa się wyłącznie te obiekty, w których detektory poszczególnych systemów są ze sobą w integracji. Dzięki nim zmiana stanu w jednym systemie, stymuluje zmianę w innych. Dlatego też pojawienie się dymu w jednym tylko pomieszczeniu, wywołuje w domu inteligentnym nie tylko włączenie alarmu, ale również wysłanie informacji do systemu wentylacji i klimatyzacji, które zamykają automatycznie wlot powietrza. Przez to zmniejsza się ilość tlenu w miejscu, w którym pojawia się dym i ogień.
Dzięki zintegrowaniu instalacji domowych można jednocześnie zmniejszyć koszty eksploatacji domu. Automatyczna, elektroniczna kontrola ogrzewania i oświetlenia daje lepsze rezultaty, niż sterowanie manualne. Inteligentny dom potrafi samodzielnie gasić światła, zamykać okna, opuszczać żaluzje, czy nawet podlewać ogród i ustawiać temperaturę na kotle grzewczym.
Sercem instalacji inteligentnego domu jest jednostka centralna, do której doprowadzone zostają przewody pochodzące od różnych czujników w domu i poza nim. Jednostka ta działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego, dlatego też musi być połączona z takimi urządzeniami domowymi jak: siłowniki przy oknach, źródła światła, żaluzje, czy kocioł i grzejniki. Sieć wszystkich przewodów w instalacji tworzy tzw. magistralę komunikacyjną. Komunikacja pomiędzy czujnikami i instalacjami może odbywać się także drogą radiową, bez użycia przewodów.
Dom może spełniać życzenia domowników, jeśli tylko jego podsystemy w instalacji inteligentnej zostaną w odpowiedni sposób zaprogramowane. Wyróżniamy następujące podsystemy domów inteligentnych: pogodowy, sterowania ogrzewaniem i wentylacją, sterowania oświetleniem, personalizacji, symulacji obecności domowników, monitoringu i alarmu, oraz podsystem przeciwpożarowy.
Najlepiej na budowę domu z instalacją inteligentną zdecydować się już przy wyborze projektu. Wówczas łatwiej poprowadzić niezbędne okablowanie.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.