Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Piece, nazywane w sposób fachowy kotłami, są elementem instalacji grzewczej w zasadzie każdego domu wolnostojącego. Niegdyś piece utożsamiano w zasadzie tylko i wyłącznie z kaflowymi piecami stojącymi w pomieszczeniach. Spełniały one rolę grzejników w dawnych czasach i przez wiele lat były one dobrym źródłem energii cieplnej w domach.

Dziś można wyróżnić co najmniej kilka różnych rodzajów pieców, które dzieli się przede wszystkim biorąc pod uwagę rodzaj paliwa, jakie spalają. Mamy więc piec gazowy, który stanowi niejako połączenie starych i nowych technologii. Piec gazowy jest wysoce wydajny, daje doskonałą jakość ciepła, a na dodatek jest wszechstronny w instalacji. Można go zainstalować w zasadzie wszędzie, w każdym pomieszczeniu w domu, jest to czysty sposób na ciepło.

Piece gazowe dzielą się na tradycyjne i kondensacyjne. W piecu tradycyjnym gaz jest utylizowany w komorze spalania, z kolei w piecach kondensacyjnych wydzielające się z gazu spaliny, są schładzanie i skraplane, a później wykorzystuje się je do ponownego grzania. Patrząc na piece gazowe pod kątem oszczędności, lepszym rozwiązaniem są piece kondensacyjne, jako że pozwalają one na spore oszczędności gazu.

Drugim typem pieców są piece grzewcze, spalające różnego rodzaju paliwa, takie jak węgiel, drewno i inne materiały, także o charakterze ekologicznym. Są one wygodnym rozwiązaniem, ponieważ można w nich spalić wszystko, co tylko nadaje się do spalenia. Mają to do siebie, że nie wydzielają popiołu, który gromadzi się w odpowiednim miejscu, usytuowanym w dolnej części pieca.

Piece grzewcze mogą być zasilane paliwem ciekłym i wówczas nie wytwarza się popiół, tylko spaliny, które są odprowadzane specjalną rurą.

Piece grzewcze nowej generacji posiadają szereg wygodnych funkcji, takich jak ruchomy przenośnik, przesuwający materiał paleniskowy do komory, czy też regulator wydajności cieplnej pieca i regulator szybkości wydalania spalin.

Piece centralnego ogrzewania stanowią źródło ciepła dla całego domu i są montowane na ogółu w specjalnie wygospodarowanych na ten cel kotłowniach. Wytwarzają one energię termiczną, która jest rozprowadzania odpowiednimi nośnikami do urządzeń grzewczych, oddających ciepło w poszczególnych pomieszczeniach domu.

W ostatnim czasie nie lada popularnością cieszą się piece na ekogroszek. Ogrzewanie takim paliwem jest zdecydowanie tańsze, niż ogrzewanie gazem, czy węglem lub drewnem. Piec ten jest bardzo prosty w obsłudze, ponieważ jeden załadunek wystarcza na 2-7 dni grzania. Obecnie, jest to zdecydowanie najlepszy wybór na rynku. Niestety, takie piece na ogółu są droższe od innych.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!