Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Odkurzanie jest czynnością wykonywaną w trybie powtarzalnym, może więc dlatego obowiązek ten nie jest lubiany przez większość osób. Ułatwieniem w odkurzaniu jest centralny system odkurzania. Jest to specjalna jednostka zamontowana na stałe w wygospodarowanym pomieszczeniu, garażu, czy na strychu.

Łączy się ją z siecią przewodów rozprowadzonych w ścianach domu, mających ukryte zakończenia ssawne. Na każdym piętrze domu montowane jest jedno, bądź dwa takie gniazda, co ułatwia codzienne sprzątanie. Wsuwa się do nich końcówkę giętkiego węża i w ten sposób system zostaje uruchomiony.

Jednostka centralna to najważniejszy element systemu odkurzania. Przypomina ona podłużny kosz na śmieci, o kształcie walca. Działa w sposób tożsamy do odkurzacza, bowiem wytwarza ona podciśnienie w całej instalacji. W odróżnieniu od standardowych odkurzaczy, odkurzacze centralne zasysane powietrze wydmuchują na zewnątrz domu, dzięki temu kurz jest usuwany z pomieszczeń skutecznie.

Centralne odkurzacze mieszczą w sobie silnik zaopatrzony w wentylator, zbiornik na kurz, mający pojemności od 15 do nawet 30 litrów, oraz filtr. Jednostki centralne zastosowane w takich systemach mogą różnić się pomiędzy sobą konstrukcją, mocą, wielkością, wykorzystywaną metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, jak również oczywiście ceną.

Najpopularniejszymi centralnymi odkurzaczami są systemy kompaktowe zwarte, których wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie. Są one skuteczne, ale znacznie utrudniony jest dostęp do ich filtra. Wymagają zastosowania specjalnego, dodatkowego filtra włosów i sierści, który trzeba wymieniać regularnie lub czyścić. Bywa, że są one wyposażone w zewnętrzny filtr włosów, ale wtedy ich cena jest wyższa.

Zaleca się ich zastosowanie w domach, w których hodowane są zwierzęta. W odkurzacza kompaktowych zwartych stosowane są różne sposoby filtracji zanieczyszczeń, począwszy od jednorazowych worków papierowych, a skończywszy na workach odwróconych do separatorów cyklonicznych.

Drugim typem są odkurzacze centralne o konstrukcji Split, w których separator zanieczyszczeń i silnik zostały umieszczone w odrębnych obudowach. Uzyskano dzięki temu więcej miejsca do wykorzystania filtra powietrza, jakie wydmuchiwane jest z odkurzacza.

Odkurzacze modułowe typu Split posiadają dużo większy separator cykloniczny, z mechanicznie oddzielonymi strumieniami powietrza czystego do brudnego. Jako jedyny odkurzacz centralny, urządzenie o konstrukcji Split wyposażone jest w dodatkowy filtr włosów.

Centralne systemy odkurzania wyposażone są w rury ssące, gniazda ssące, gniazda wylotowe i różnorodne akcesoria. Rury ssące są przewodami o średnicy 55 mm, wykonanymi z tworzyw sztucznych, które prowadzą od jednostki centralnej do gniazd.

Gniazda ssące przypominają nieco włączniki instalacji elektrycznej i pozwalają na użytkowanie odkurzacza centralnego w różnych pomieszczeniach, w których są zamontowane. Z kolei, gniazda wylotowe, czyli tzw. wyrzutnie powietrza, filtrują powietrze wydostające się na zewnątrz budynku. Odkurzacz centralny może być wyposażony w szczotki o różnym kształcie i długości włosia, ssawki i turbo szczotki.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!