Zewnętrzne rolety okienne mają wiele zalet. Sprawdzą się zarówno w ciągu lata, jak i zimy. Mogą chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, zadbać o termoizolację domu podczas chłodnych dni, a ponadto chronić przed włamaniami i kradzieżami. Artykuł został napisany przy współpracy z dopasujrolety.pl.

Rodzaje rolet zewnętrznych – przegląd

Producenci rolet zewnętrznych oferują je w kilku różnych wariantach konstrukcyjnych, przy czym dobór odpowiedniego modelu związany jest też z etapem jego montażu w trakcie budowy domu. Jakie rolety zewnętrzne można wybrać do domu jednorodzinnego?

1. Rolety elewacyjne
Najczęściej kupowane są rolety elewacyjne, które mocowane są na elewacji domu, nad wnęką okienną. Dzięki temu można zamontować je w dowolnym momencie – także na domach już istniejących, bez konieczności wymiany stolarki na nową.

2. Rolety naokienne
Tego typu rolety mogą być zamontowane przy wymianie okien. Wtedy skrzynka jest zlokalizowana we wnęce okiennej, pod nadprożem, dlatego roleta przysłania część szyby. Atutem jest większa estetyka elewacji.

3. Rolety nakładane
Trzecia opcja to rolety zewnętrzne nakładane, które można zamontować podczas budowy domu. W tym przypadku skrzynka rolety umieszczana jest we wnęce okna, nad nadprożem. W efekcie jest niewidoczna.

Rolety zewnętrzne – sterowane ręcznie czy elektrycznie?

Wybierając rolety, trzeba również podjąć decyzję, w jaki sposób mają być one sterowane. Tutaj do dyspozycji są dwie opcje: sterowanie ręczne i sterowanie elektryczne.

Rolety ręczne sterowane są za pomocą taśm montowanych wewnątrz budynku. Obsługa jest bardziej czasochłonna, ale rolety są tańsze – ceny zaczynają się od około 300 zł za roletę na małe okno.

Rolety elektryczne są wygodniejsze w obsłudze niż ręczne, ponieważ wystarczy nacisnąć przycisk, by otworzyły się i zamknęły same. Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne? Średnio to wydatek 1000-1500 zł za jedną.

Montaż rolet zewnętrznych – o czym trzeba pamiętać?

Firmy wykonujące rolety na zamówienie najczęściej oferują je razem z montażem w cenie lub za niewielką dopłatą.

Osłony można też montować samemu – najłatwiej zrobić to w przypadku rolet elewacyjnych. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwych kołków rozporowych.

Rolety elektryczne mogą też wchodzić w skład systemu inteligentnego domu. Jak podłączyć rolety zewnętrzne? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą przygotować sprawnie działający system umożliwiający obsługę pilotem, aplikacją na smartfona.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!