Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Okna i drzwi są elementami koniecznymi w każdym domu. Są one wstawiane w końcowym etapie budowy domu, kiedy same mury i dach już istnieją. Wydawać by się mogło, że wybór drzwi i okien jest sprawą mało skomplikowaną, niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele rodzajów tychże elementów budowlanych istnieje na rynku.

Decydując się na konkretne okna musimy wiedzieć nie tylko o tym, jaka będzie ich liczba i wymiary, ale również wybrać ich kształt oraz rodzaj okna. Wszystkie parametry powinny być dopasowane do każdego pomieszczenia. Musimy wziąć pod uwagę, że z różnych pomieszczeń korzystamy w odmienny sposób i w jednych światło dzienne wpadające przez okna będzie miało większe znaczenie, a w innych mniejsze.

Okna można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę prezentowany przez nie typ konstrukcji. Mamy więc okna krosnowe, ościeżnicowe, skrzynkowe, zespolone i okna jednoramowe. Okna krosnowe charakteryzują się tym, że składają się na całym obwodzie z pojedynczego elementu, posiadającego prostokątny przekrój. Jest on ustawiony w otworze okiennym w taki sposób, iż dłuższy jego bok jest prostopadły do muru.

Warto zaznaczyć, że okna te mają zwykle pojedynczą szybę i są stosowane do piwnic i poddaszy. Mają niewielką izolację termiczną i akustyczną.

Okna ościeżnicowe, jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z ościeżnicy, do której montowane jest skrzydło podwójne okienne. Jedno ze skrzydeł otwierane jest na zewnątrz, a drugie do wewnątrz pomieszczenia. Najczęściej okna te można spotkać w budownictwie wiejskim.

Okna skrzynkowe posiadają ramę okienną składającą się z ościeżnicy i krosna, do którego mocowane są podwójne skrzydła okienne otwierane do środka pomieszczenia.

Okna zespolone, typu szwedzkiego mają podwójne skrzydła, które łączy się za pomocą śrub. W chwili obecnej są one najczęściej wykorzystywanym rodzajem okien w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.

Okna jednoramowe mają ramę i pojedyncze skrzydło okienne, zrobione z trzech warstw drewna, sklejonego ze sobą. Układ włókien zapobiega skutecznie wypaczaniu się konstrukcji.

Inna klasyfikacja, oparta o rodzaj materiału, z jakiego zrobione są okna, wyróżnia okna drewniane i PCV. Okna PCV są wykonane z plastiku i charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością. Są to okna szczelne, które nie przepuszczają powietrza, w żadnym kierunku. Zawsze wyglądają tak samo i są odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych.

Nie trzeba ich malować, są lekkie, ale ramy przy wielkich mrozach mogą lekko popękać. Z kolei, okna drewniane ułatwiają filtrację powietrza, są naturalne, ale jednocześnie trzeba je od czasu do czasu malować. Okna tego typu są ciężkie i mogą wypaczać zawiasy. Są one jednocześnie droższe od okien PCV.

Jeśli chodzi o wybór drzwi, musimy zdecydować się zarówno na rodzaj drzwi wejściowych – zewnętrznych, jak i na zakup odpowiednich drzwi wewnętrznych, do poszczególnych pomieszczeń w domu.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!