Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Koniecznym elementem każdego ogrodzenia, niezależnie czy będzie to płot okalający domek jednorodzinny, czy też wielki biurowiec, jest brama wjazdowa. Jest ona potrzebna zarówno na samym etapie budowy, jak i w dalszej perspektywie czasu. Dzisiaj większość z nas posiada samochody, a już właścicielami aut niemalże zawsze są osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych pod miastem.

Brama wjazdowa jest więc dla nich elementarną częścią składową ogrodzenia. Powinna ona być dobrana pod względem stylistycznym do ogrodzenia, a na dodatek spełniać sprawnie swoje funkcje. Standardem w chwili obecnej są bramy wyposażone w napęd, który ułatwia ich automatyczne otwieranie. Można wybierać pomiędzy bramami przesuwnymi i rozwieranymi.

Rozwierane bramy mogą posiadać jedno lub dwa skrzydła, które muszą bezwzględnie być otwierane do wnętrza posesji, dlatego sam wjazd dla samochodu powinien mieć odpowiednią odległość. Skrzydła bramy rozwieranej są montowane na zawiasach, przyspawanych lub przykręconych do słupków.

Kąt otwarcia takiej bramy może wynosić nawet 180 stopni, choć tak szeroko raczej nie zwykło się ją otwierać.

Wyróżnić można bramy rozwierane automatyczne lub ręczne, przy czym do otwierania automatycznego służą siłowniki hydrauliczne lub elektryczne, umieszczone w nawierzchni lub skrzydle bramy od strony słupka. Do funkcjonowania automatycznej bramy konieczny jest silnik, przymocowany do słupka, podmurówki ogrodzenia, lub ukryty w specjalnej obudowie. Automatyka bramy składa się z takich elementów jak: elektroniczny programator, zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem – fotokomórka lub listwa reagująca na nacisk, oraz klucz do awaryjnego otwierania.

Na ogółu, bramy produkowane są z elementów stalowych, choć spotyka się również bramy aluminiowe, drewniane, żeliwne, czy odlewane lub kute.

Bramy aluminiowe nie cieszą się może zbyt dużą popularnością, ale są lżejsze i bardziej odporne na korozje, niż bramy stalowe. Niestety, są one również dużo droższe. Ciekawym wyglądem mogą się poszczycić bramy odlewane lub kute, które są często wybierane.

Brama jest zbudowana ze skrzydła, które stanowi rama wypełniona panelami lub prętami, zaś górna jej część może być prosta lub wyprofilowana w postaci łuku. Jeśli obawiamy się złodzieja, możemy zastosować ostre zakończenie prętów pionowych. Często w skrzydło wmontowane są elementy ozdobne, np. słoneczka.

Bramy przesuwne z kolei mają na ogółu jedno skrzydło, poruszające się wzdłuż ogrodzenia. Wyróżnić można bramy przesuwne samonośne lub poruszające się po specjalnej szynie. Samonośny typ bram przesuwnych ma mechanizm jezdny w postaci rolek teflonowych i jest on zamontowany u dołu i u góry słupa prowadzącego. Brama więc wisi na nim i nie dotyka ziemi. Konieczne jest przy tym zastosowanie przeciwwagi, aby brama zachowała równowagę. Przeciwwagą jest przedłużenie skrzydła.

Bramy szynowe z kolei poruszają się po specjalnej szynie, zwykle zabetonowanej w gruncie.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!