Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Trzeba powiedzieć, że zauważalna jest nowa moda na ogrody zimowe, które można znaleźć już w coraz większej liczbie projektów domów. Najczęściej stanowią one integralną część budynku o charakterze użytkowej. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu ogrodu zimowego można poprawić jego bilans cieplny.
Jeśli rozważamy to, czy powiększyć powierzchnię naszego domu o ogród zimowy, trzeba wiedzieć od razu, jakie funkcje ma on w zasadzie spełniać. Może on być przechowalnią roślin na zimę, albo pozwolić na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie domu. Ogród zimowy powinien być ponadto dobrze wpasowany w bryłę naszego domu.
Ogród zimowy, czy jak kto woli – oranżeria, powinna być umieszczona w takim miejscu, aby była dobrze nasłoneczniona, dzięki czemu w chłodnych porach roku zapobiegnie to ucieczce ciepła z domu, a latem ogród będzie chłonął promieniowanie słoneczne powodując, że we wnętrzu domu będzie chłodniej.
Ogród zimowy może być umiejscowiony od południa, wschodu, zachodu lub północy. Jeśli będzie to ogród południowy, będzie on najlepiej nasłoneczniony przez cały dzień, niezależnie od pory roku. Z tego względu wymaga on zainstalowania skutecznej wentylacji oraz zacienienia wnętrza. Można w nim wstawić szyby przeciwsłoneczne. W takim ogrodzie wspaniale będą rozwijać się rośliny delikatne i egzotyczne.
Ogród wschodni ma intensywne, ale krótkie nasłonecznienie, które jednak zmusza nas do starannej wentylacji i zacienienia pomieszczenia. W takich warunkach dobrze czuje się większość roślin domowych.
Z kolei, ogród zachodni ma duże nasłonecznienie po południu, dlatego wymaga intensywnego wietrzenia i zacienienia pomieszczenia, ale tylko latem. Zimą jest to niekonieczne. Ogród zachodni wspaniale sprawdzi się jako miejsce przechowywania roślin zimą.
Ostatni z ogrodów – ogród północny jest najmniej korzystny, bowiem utrzymają się w nim tylko takie gatunki roślin, które lubią cień.
W zależności od przeznaczenia, możemy ogrzewać ogród zimowy lub nie. Jeśli posiada on ogrzewanie, może być użytkowany przez cały rok. Dobrze będą się w nim czuły rośliny doniczkowe, wymagające wyższych temperatur.
W takim ogrodzie śmiało można urządzić jadalnię lub dodatkowy salon. Konstrukcję ogrzewanego ogrodu wykonuje się z profili tzw. ciepłych, a szczególnie istotne jest tu przeszklenie. W pomieszczeniu musi być zainstalowania instalacja c.o. Można zastosować ogrzewanie podłogowe lub kanałowe.
Jeśli nie zamierzamy używać oranżerii przez okrągły rok, ogród zimowy może być nieogrzewany. Wówczas nazywany jest on ogrodem zimnym, bowiem utrzymuje się w nim temperatura od 5 do 15 stopni i nie spada poniżej zera. Taki ogród nadaje się dla zimujących w chłodzie roślin i pełni funkcję śluzy klimatycznej. Jego konstrukcja nie wymaga spełnienia żadnych warunków izolacyjności cieplnej.
Niezależnie od prezentowanego rodzaju, konstrukcja ogrodu zimowego musi być zawsze sztywna i wytrzymała. Nie może się odkształcać pod wpływem wiatru, zalegającego śniegu itp. Systemy profili na ogród zimowy mogą być wykonane z drewna, aluminium, stali, lub PVC.
Dachy ogrodu zimowego mogą mieć różny kształt, choć najczęściej są to dachy pulpitowe i mansardowe. Drzwi i okna do ogrodu zwykle są wykonane z tych samych materiałów, co konstrukcja nośna. Można zastosować drzwi balkonowe lub składane, a okna mogą być umieszczane w dachu, bądź też zastosowane okna uchylne lub przesuwne.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.