Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Posiadanie własnego basenu za domem ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim, klimat panujący w Polsce niekoniecznie jest sprzyjający dla miłośników pływania na świeżym powietrzu. Niemniej jednak, na wybudowanie basenu w ogrodzie decyduje się coraz więcej osób. Basen stacjonarny nie jest łatwy w demontarzu, w przeciwieństwie do basenów rozporowych czy dmuchanych. Mają one jednak szereg udogodnień eksploatacyjnych.

Konstrukcja basenów stacjonarnych może mieć różny typ. Wyróżniamy więc baseny stacjonarne z żelbetonową niecką, z betonu pokrytego ceramiką, z blachy wykładanej folią, z gotowych elementów PVC wykładanych folią, z płyt polipropylenowych, z betonu pokrytego laminatem, z betonu pokrytego zbrojoną folią, z akrylu, bądź z żywic poliestrowych lub epoksydowych.

Baseny stacjonarne posiadające żelbetonową nieckę buduje się wylewając nieckę w deskowanie albo muruje się z pustaków betonowych. Następnie, tak powstałe betonowe ściany basenu zbroi się kilkoma warstwami siatki, jaką mocuje się do rusztów, wykonanych z prętów zbrojeniowych o średnicy 4,5-6 mm. Z kolei, pionowe otwory pustaków zbroi się i zalewa betonem.

Baseny z betonu pokrytego ceramiką cieszą się ogromną popularnością, a to z uwagi na ich trwałość i dowolność kształtów oraz rozmiarów. Ceramikę, która pokrywa cały basen, można dobrać wedle gustu. Wadą takich basenów jest to, że należy je opróżniać na zimę. Ich budowa jest pracochłonna, a materiały niezbędne do niej – dosyć kosztowne.

Natomiast, baseny z blach buduje się z aluminiowych paneli, które są równomiernie układane na betonowym dnie i uszczelniane folią o dużej grubości. Konstrukcja tego typu basenów jest trwała, prosta i co najważniejsze dla większości osób – tania. Co ciekawe, woda w basenach z blachy nie musi być spuszczana na zimę. Niestety, ale wymiary paneli aluminiowych, stanowiących główny budulec basenu, ograniczają wielkość zbiornika. W toku użytkowania może dojść do uszkodzenia folii.

Jeśli chodzi o baseny wykonane z gotowych elementów PVC wykładanych folią, to mają one umiarkowaną trwałość, a koszty ich zbudowania są wysokie, dlatego też są rzadziej spotykane od innych. Szybko się je montuje, woda w zbiorniku może zostać na zimę, a brak betonowej wylewki znacząco upraszcza konstrukcję.

Zbiorniki z płyt polipropylenowych, które wykonane są w technologii spawania dyfuzyjnego, są budowane przy użyciu gotowych niecek, montowanych na betonowej płycie dennej. Mają one sztywną konstrukcję, dlatego też są wysoce trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Można je w dowolny sposób kształtować, są łatwe w transporcie i montażu i są lekkie.

Baseny z betonu pokrytego laminatem mogą mieć dowolny kształt. W takich basenach warstwa laminatu jest wylewana na betonowy podkład. Mają one wysoką trwałość, można zostawić w nich wodę na zimę, ale pociągają za sobą wysokie koszty.

Wybierając basen z betonu pokrytego zbrojoną folią otrzymamy trwałą konstrukcję, która nie jest tak droga jak poprzednia.

Baseny akrylowe są najprostszym typem basenów ogrodowych, bowiem przewozi się je w postaci gotowych elementów i montuje u klienta, w gotowym już wykopie. Baseny tego typu mają mniejszą trwałość niż baseny betonowe.

Ostatni typ basenów – zbiorniki z żywic poliestrowych lub epoksydowych, są łatwe w utrzymaniu, ze względu na gładką powierzchnię. Można dowolnie wybrać rozmiar basenu i jego kształt.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!