Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Posesja domu powinna być ogrodzona, ze względu na wymogi bezpieczeństwa, ale nie tylko. Ogrodzenie może bowiem stanowić równie dobrze element dekoracyjny każdego otoczenia domu. Ogrodzenie może być wykonane z różnych materiałów, a mianowicie: z metalu, drewna, betonu, tworzyw sztucznych, a nawet w niektórych przypadkach można pokusić się o zaaranżowanie ogrodzenia murowanego.

Ogrodzenie może mieć charakter stały albo tymczasowy. Tymczasowe ogrodzenie budowane jest wówczas, gdy docelowo zamierzamy w jego miejscu postawić ozdobny płot, na przykład z artystycznie kutych elementów lub przęseł drewnianych.

Z kolei, osoby planujące w przyszłości ogrodzenie posesji siatką, mogą od razu wykonać gotowe ogrodzenie. Jeśli decydujemy się na taką opcję, mamy możliwość szybszego sfinalizowania prac związanych z otoczeniem domu.

W zakresie ogrodzenia musimy pomyśleć o zaaranżowaniu niezbędnych furtek i bramy wjazdowej, mającej co najmniej 4 m szerokości.

Prowizoryczne, tymczasowe ogrodzenia są oczywiście tańsze, dlatego też na początek są całkowicie wystarczające. Jeśli zbierzemy pieniądze na zrobienie lepszego ogrodzenia, zawsze można ogrodzenie tymczasowe po prostu zdemontować.

Ogrodzenie pełni rolę zabezpieczenia przed złodziejami, dlatego też powinno być solidne. W celach bezpieczeństwa stosowane są siatki mocowane do metalowych słupków, rozstawionych w odległości 3 metry od siebie.

Przepisy prawa budowlanego obowiązujące w Polsce określają, aby płot był ażurowany od wysokości 60 cm. Ponadto, nie wolno zabezpieczać ogrodzenia o wysokości do 180 cm, żadnym ostrym zwieńczeniem, np. drutem kolczastym. Prawo narzuca minimalne wymiary furtki i bramy – odpowiednio powinny one mieć 90 i 240 cm szerokości. Muszą się dodatkowo otwierać w kierunku posesji.

Każda osoba budująca frontową część ogrodzenia ma obowiązek pisemnego zgłoszenia do gminnego wydziału architektury tego faktu. Wymóg ten dotyczy również płotów o wysokości powyżej 220 cm. Jeśli tylko urząd nie wyrazi sprzeciwu, budowę ogrodzenia można rozpoczynać po 30 dniach od zgłoszenia.

Budując ogrodzenie z metalu mamy do wyboru ogrodzenia ze stali, płoty z drutu zabezpieczonego przed rdzewieniem powłoką cynkową, jak również ogrodzenia kute – stalowe lub żeliwne.

Ogrodzenia drewniane na ogółu mają postać drewnianych słupków.Mają one jedną poważną wadę – nie są tak trwałe jak metal i muszą być zabezpieczone przed wilgocią i grzybami. Płot z betonu jest łatwy do postawienia, bowiem w sklepach dostępne są gotowe panele. Ogrodzenia z PVC są lekkie i łatwe w montażu. Wykazują wysoką wytrzymałość i są odporne na warunki atmosferyczne. Ich walory estetyczne są jednak dyskusyjne.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!