Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Przy planowaniu rozkładu domu jednorodzinnego najczęściej decydujemy się na dobudowanie do części mieszkalnej garażu, albo na stworzenie samodzielnego obiektu budowlanego na naszej działce, w którym moglibyśmy przechowywać nasz samochód. Jest to jego podstawowa funkcjonalność, choć w garażu możemy równie dobrze trzymać inny pojazd. Dzięki garażowi pojazd jest w pewien sposób zabezpieczony przed kradzieżą, podobnie jak jego wyposażenie.
Nie jest narażony na ataki wandalizmu, ani szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Własny garaż likwiduje konieczność poszukiwania miejsca parkingowego dla swojego samochodu.
Garaż może stanowić zarówno wydzieloną część innego obiektu budowlanego, na przykład domu jednorodzinnego, jak i może być samodzielnym obiektem budowlanym. Co więcej, może to być pomieszczenie w pełni zamknięte, posiadające drzwi, okna i bramy wjazdowe, jak również przestrzeń częściowo jedynie zamknięta, ze ścianami niepełnymi, albo z niezadaszoną częścią.
Zbudowanie garażu zgodnie z obowiązującym w Polsce stanem prawnym, wymaga zapewnienia wymiarów minimalnych poszczególnych jego części składowych, wentylacji, ochrony przeciwpożarowej, oświetlenia, dojazdów i pochylni oraz stanowisk postojowych. Garaż może mieć jedno bądź wiele stanowisk postojowych.
Bardzo ważnym elementem każdego garażu jest jego brama wjazdowa i wyjazdowa. Do wyboru są różnego rodzaju bramy, pociągające za sobą odmienne koszty. Brama musi być funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu oraz pasować po prostu do architektury domu.
Bardzo dobrym i popularnym obecnie rozwiązaniem są bramy garażowe segmentowe, dzięki którym można w sposób maksymalny wykorzystać całą powierzchnię garażu. Zarówno otwieranie, jak i zamykanie takich bram możliwe jest nawet w momencie, gdy zderzak samochodu dotyka do powierzchni bramy. Zaletą bram segmentowych jest to, że są one bardziej szczelne, niż na przykład standardowe bramy uchylne, stąd też znajdują zastosowanie w garażach z ogrzewaniem.
Brama segmentowa może być wykonana z paneli stalowych wypełnionych w środku pianką poliuretanową lub z paneli drewnianych.
Garaż może otwierać się mechanicznie lub automatycznie, na pilota. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej bramy i jej mechanizmu. Przy bramach segmentowych coraz częściej stosuje się mechanizmy, które działają na fotokomórkę. Wystarczy skierować pilot do bramy i nacisnąć odpowiedni przycisk, aby ta otworzyła się.
Bramy garażowe mające odpowiednią grubość, które zostały ocieplone pianką poliuretanową, zapewniają nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale również akustyczną.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.