Podczas budowy domu musimy się zastanowić, w jaki sposób będą ogrzewane jego poszczególne pomieszczenia. Do wyboru generalnie mamy grzejniki ścienne, czyli tradycyjną instalację grzewczą oraz nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy wiedzieć o tym, że wymagać będzie ono zastosowania nowoczesnego kotła z podajnikiem i dobrym sterownikiem, posiadającego układ mieszający. Pozwala on nie tylko na obniżenie temperatury na zasilaniu, ale również na jej podniesienie.

Połączenie obu systemów ogrzewania jest coraz bardziej powszechne, przy czym ogrzewanie podłogowe stosowane jest na pierwszej kondygnacji domu, zaś na piętrze lub poddaszu instalowane są grzejniki. Zastosowanie mieszanego ogrzewania w zasadzie zawsze wymaga wykorzystania mieszaczy, a nie jest to prosta sprawa. Zaawansowane układy z w pełni niezależnym sterowaniem obiegami grzejnikowymi i podłogowymi są na tyle drogie, że automatyka kosztuje nawet drugie tyle co kocioł. Jest to więc rozwiązanie wyłącznie dla bogatych osób.

Wadą grzejników jest to, że rzucają się one w oczy, choć można zastosować już grzejniki dekoracyjne. Nigdy jednak nie można ich zasłaniać meblami. Z kolei minusem zastosowania ogrzewania podłogowego jest to, że występują pewne ograniczenia związane z możliwościami wykończenia podłogi. Szczególnie polecane w takim przypadku są płytki ceramiczne lub kamień, ale niektóre wykładziny czy panele podłogowe również można zastosować przy ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdzi się w domach alergików, uczulonych na kurz, bowiem ruch powietrza jest tam ograniczony, a kurz nie jest przypiekany zbyt mocno na rozgrzanych elementach, inaczej niż w przypadku wysokotemperaturowych grzejników. Decyzja o ogrzewaniu podłogowym automatycznie likwiduje problem zakurzonych, puszystych dywanów.

Część osób jest zdania, że ogrzewanie podłogowe nie jest tak wydajne jak ogrzewanie grzejnikowe. W większości sytuacji instalacja dodatkowych grzejników przy ogrzewaniu podłogowym jest niepotrzebna. Jedynie w obrębie dużych okien czy drzwi tarasowych grzejnik może się okazać przydatny. Ogrzewanie podłogowe ma ograniczenie maksymalnej mocy grzewczej, z uwagi na dopuszczalną temperaturę podłogi. Wynosi ono około 100 W na metr kwadratowy, dlatego też w starych, źle zaizolowanych termicznie domach, może to być wartość zbyt mała.

Z tego względu tam lepiej zamontować tradycyjne grzejniki. Będą one konieczne także w domach energooszczędnych, gdzie do pokrycia strat ciepła wystarczy jedynie 10-20 W na metr kwadratowy mocy, bowiem przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło różnica pomiędzy temperaturą wody zasilającej i powracającej wynosiłaby 1–2°C, jeśli rozstaw rurek byłby typowy. Jest to wartość zbyt mała, aby kocioł do ogrzewania podłogowego funkcjonował poprawnie.

Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego typu ogrzewania powinna być podyktowana uwarunkowaniami technicznymi, ceną za wykonanie instalacji i ceną materiałów. Nie bez znaczenia są upodobania estetyczne domowników.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!