Żaden dom nie może funkcjonować bez odpowiednio zaplanowanej hydrauliki. Jej ostateczny wygląd ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim późniejsze funkcjonowanie domowników. Zobacz, co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do wykonywania prac hydraulicznych w budynku.

Planowanie instalacji hydraulicznej

Woda w budynku mieszkalnym jest po prostu niezbędna. Zanim jeszcze rozpoczniemy stawianie murów, konieczne jest zapewnienie na działce podstawowych mediów, w tym właśnie owej wody. Jeśli nie dysponujemy ujęciem miejskim, konieczne jest wykopanie studni. W zależności od tego jak głęboko pod powierzchnią ziemi się znajduje, możliwe jest albo jej wykopanie, albo wywiercenie. Warto dokładnie zaplanować całą instalację, gdyż to jak poprowadzimy rury PCV wodociągowe oraz kanalizacyjne, może później wpłynąć na całość budowy. To, co należy wiedzieć to głębokość przemarzania gruntu – jeśli instalacja zostałaby poprowadzona zbyt płytko, zimą mogłoby dojść do pęknięcia rur, a co za tym idzie – poważnych uszkodzeń całego układu.

Hydraulika – zasady, których warto się trzymać

Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać podczas wykonywania hydrauliki. Aby instalacja działała bezawaryjnie, należy układać rury PCV pod odpowiednim kątem. Zaleca się wykonanie spadku, który w naturalny sposób będzie przyczyniał się do spływania wody. W przypadku kanalizacji, do odprowadzania ścieków wykorzystane powinny zostać dość grube, zakończone uszczelkami, z kolei do doprowadzenia wody do budynku sprawdzą się rurki zgrzewane o mniejszej średnicy. Warto rozplanować je w taki sposób i na takiej głębokości, aby nie kolidowały z innymi instalacjami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budowy. Rury wykorzystamy więc nie tylko w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy łazienka, ale powinny się również znaleźć wokół murów jako drenaż budynku, który jest zabiegiem wpływającym na zabezpieczenie inwestycji przed wilgocią.

Aby zapewnić sobie długie, bezawaryjne działanie, konieczne jest dopasowanie rur o średnicy, która będzie adekwatna do prognozowanego zapotrzebowania. Wybierając materiały, warto zweryfikować nie tylko ich jakość, ale też to, czy są atestowane. Te wykonane z tworzyw sztucznych nie ulegają korozji podczas wieloletniego kontaktu z wodą, ale są też odporne na powstawanie osadów. Dodatkowo rury PCV są lekkie, co ułatwia montaż, a ich cena wypada niezwykle korzystnie na tle innych materiałów budowlanych. Nie trzeba obawiać się o to, że wpłyną na jakość lub wygląd wody, gdyż nie wchodzą z nią w żadną reakcję. Jeśli instalacja ma być solidna i służyć długie lata, to najlepszy z możliwych wyborów.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!