Projektując domową łazienkę powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że powinna być ona nie tylko ładna, ale przede wszystkim wysoce funkcjonalna. Zdecydowanie najtrudniej jest zaaranżować małą łazienkę, w której brakuje miejsca na wszystkie, niezbędne skądinąd sprzęty. Trzeba wówczas wykazać się wysoką kreatywnością, aby odpowiednio wykończyć naszą łazienkę.
Jeszcze przed zatrudnieniem fachowców – hydraulika, czy robotników, którzy położą w łazience glazurę, powinniśmy mieć w zasadzie jej gotowy projekt. Najlepiej wspólnie z wszystkimi domownikami przemyśleć rozkład sprzętów w tym pomieszczeniu, aby odpowiadał on ich zróżnicowanym potrzebom.
Decydując się na wybór konkretnych materiałów wykończeniowych, do których zaliczana jest glazura, terakota, gres, drewno i kamień, należy pamiętać, że zwykle na realizację zamówienia czeka się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Trzeba więc zamówić płytki i inne materiały wykończeniowe odpowiednio wcześnie, aby zatrudniony przez nas glazurnik od razu mógł zabrać się do pracy. Wtedy wykańczanie łazienki przebiegnie bez zbędnych przestojów. Kafelki to jednak nie wszystko, trzeba też zaopatrzyć się w odpowiednią ilość klejów, spoin, farb i silikonów, aby już w trakcie pracy glazurnika niczego nie zabrakło.
Nie ma problemu, jeśli mieszkamy w niedalekiej odległości od sklepu z materiałami budowlanymi, bowiem zawsze można uzupełnić zapasy, jeśli czegoś by zabrakło. W innych przypadkach może się jednak pojawić problem. Jeśli ściany czy podłogi są bardzo krzywe, można oczekiwać, że kleju, gipsu, czy zaprawy lub wylewki będziemy potrzebować znacznie więcej.
Warto podkreślić, że podczas układania kafelek, powinniśmy wymagać od glazurnika wysokiej staranności i dokładności, a już w szczególności przy szlifowaniu kantów na narożach i nieprzypadkowym rozmieszczaniu docinanych końcówek płytek. Dodatkowo, przyjrzyjmy się odstępom pomiędzy półkami, które powinny być równe i starannie wypełnione spoiną. Zasadniczo, spoina, lub oś płytek, powinna idealnie pokrywać się z osią sedesu i umywalki. Jeśli chcemy wyrównać ściany w łazience, albo wykorzystać interesujące kształty lub zrobić półki w ścianie, zastosujmy do tego celu konstrukcje z płyt gips-kartonowych, mających wodoodporny charakter.
Już w czasie rozpoczynania pracy glazurnik powinien mieć dostęp do zakupionych przez nas urządzeń sanitarnych. Musimy też podjąć wcześniej decyzję o ich rozmieszczeniu, aby możliwe było dobranie najbardziej optymalnego pod względem techniczno-estetycznym, sposobu ułożenia płytek.
Bezwzględnie, wanna, umywalka, sedes i bidet powinny być montowane tylko przez wykwalifikowanego hydraulika. Ważne jest przy tym, aby tzw. „biały montaż” był staranny i zgodny z instrukcjami producenta urządzeń.
Warto zaznaczyć, że ustawienie sprzętów sanitarnych wymaga dużej precyzji, ponieważ wpływa to na estetykę pomieszczenia i wygodę użytkowania urządzenia. Nigdy nie powinniśmy zgadzać się na silikonowanie wszelkich niedoróbek, które ma ukryć błędy glazurnika.
Po ułożeniu płytek i zamontowaniu urządzeń sanitarnych, można przystąpić do wstawiania mebli, wieszania szafek, umieszczania luster, lamp i dekoracji. W małej łazience lustra są jak najbardziej wskazane, bowiem pozwalają powiększyć i rozświetlić pomieszczenie. Nie powinno się stosować w łazienkach wielkoformatowych luster. W niewielkich łazienkach zaleca się ograniczenie do minimum mebli, zaś w większych można pozwolić sobie nawet na postawienie płytkiej, ale wysokiej szafy, służącej za pomieszczenie gospodarcze.