Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Podłogi w domu mogą być wykończone na wiele sposobów. Wszystko zależy przede wszystkim od przeznaczenia kolejnych pomieszczeń, jak również od tego, jaki gust mają właściciele domu. Szeroki wybór pokryć podłogowych i ich zróżnicowane cechy szczególne powodują, że zakup paneli, wykładziny, parkietu czy płytek ceramicznych, staje się nader skomplikowany.
Parkiet przemysłowy to jeden z pomysłów na wykończenie podłogi. Są to w miarę wąskie, drewniane deseczki, nazywane potocznie lamelkami. Układane są one jedna obok drugiej i klejone do podłoża. Takie pokrycie podłogowe określane jest często „mozaiką przemysłową”.
Cechą charakterystyczną parkietu jest wysoka twardość, co powoduje, że nadaje się on zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej.
Klepka parkietowa to drugi z rodzajów pokryć podłogowych. Każda klepka ma od 6,5 do 9 cm szerokości. Tradycyjny parkiet jest szeroko wykorzystywany, ponieważ bardzo dobrze wygląda on zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach wnętrz. Klepka parkietowa może być wykonana z różnego rodzaju drewna, choć w ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się klepki z drewna egzotycznego.
Pokrycie podłogi kamieniem znane jest od wielu wieków. Nie ulega wątpliwości, że kamień nadaje wnętrzu charakterystyczny klimat, ale jednocześnie jest on zimny w dotyku, dlatego też raczej nie zaleca się jego układanie w sypialniach, czy pokojach dziecięcych. Jego wadą jest też i to, że niektóre rodzaje kamienia, np. marmur, łatwo ulegają zabrudzeniu i trudno je utrzymać w czystości.
Gres i terakota to podłogi bardzo trwałe, najczęściej wykorzystywane w łazienkach i kuchniach, choć coraz częściej widzi się je także w salonach. Jeśli pod kaflami zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe, nie będą one zimne.
W chwili obecnej bardzo często na podłodze układane są panele. Mogą to być panele warstwowe bądź laminowane. Pierwsze z nich pokryte są kilkunastomilimetrową, lakierowaną warstwą drewna, dzięki czemu wspaniale imitują one drewniane podłogi.
Szybkość montażu i uniwersalny charakter zastosowań powoduje, że panele te nadają się do wielu wnętrz. Z kolei, panele laminowane też będą odpowiednie dla różnych pomieszczeń i mają różne wzory. Niestety, są one obarczone także wadami. Nie można ich zastosować w pomieszczeniach wilgotnych i są nietrwałe.
Deski podłogowe natomiast są podłogami naturalnymi, stosowanymi od wieków. Mają wysoką trwałość i można je układać w przeróżne wzory. Najbardziej popularne są podłogi wykonane z sosny, dębu, buku i jesionu. Deski podłogowe mogą różnić się ceną i jakością. Zalicza się je do trzech różnych klas – klasa III (natur), klasa II (standard) i klasa I (selekt).
Jednym z pomysłów na wykończenie podłogi jest wykładzina, dająca poczucie ciepła, miękkości i przytulności pomieszczenia. Chroni ona przed hałasem i zimnem. Najczęściej wykorzystuje się wykładziny wykonane ze sztucznych włókien, ponieważ mają one podwyższoną odporność.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.