Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Każdy projekt domu już na wstępie zakłada, w jakiej technologii, a więc też z jakich materiałów, będzie on zbudowany. Dziś mamy bardzo wiele możliwości budowy domów, z których możemy wybierać. W zależności od tego, jakie mamy środki przeznaczone na budowę oraz jakie są warunki zagospodarowania terenu, należy wybrać nieco inny materiał. Na początku planowania inwestycji powinniśmy zdecydować się, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni na budowę naszego wymarzonego domu.

Materiały do budowy domu

Wybór technologii budowy wcale nie jest prosty, z uwagi na mnogość możliwości oraz na różne właściwości poszczególnych materiałów budowlanych. Dom można wybudować wykorzystując do tego celu cegły, pustaki ceramiczne, bloczki wapienne, bloczki betonowe, bloczki keramzytowe oraz drewniane bale. Na dodatek, możemy zastosować szkielet domu wykonany z drewna lub stali.

Nowoczesne domy zamawiane są w wytwórni i zestawiane z prefabrykowanych elementów. Każda z technologii budowy ma swoje wady i zalety, ale najczęściej jej wybór podyktowany jest kosztami, czasem budowy i jej trybem.

Ceramiczne pustaki są traktowane jako tradycyjny, sprawdzony materiał budowlany. Jest on wytrzymały, trwały i co najważniejsze – stosunkowo tani. Jest stosowany do budowania domów o zewnętrznych ścianach, mających dwie lub trzy warstwy. Z pustaków ceramicznych wznosi się także wewnętrzne ściany konstrukcji, ściany działowe, piwniczne i fundamentowe.

Odmianą materiałów ceramicznych do budowy domu, jest ceramika poryzowana, która powstaje poprzez dodanie do zwyczajnej gliny niewielkiej ilości trocin lub pyłu drzewnego i wypalenia jej. Ceramika poryzowana jest lżejsza i bardziej chroni pod względem termicznym od tradycyjnej. Jest ona stosowana do budowy ścian jednowarstwowych, a także innych, za wyjątkiem ścian fundamentowych i piwnicznych.

Kolejnym materiałem budowlanym jest beton komórkowy, z którego budowane są zewnętrzne ściany jednowarstwowe. Zwykle wykorzystuje się bloczki modułowe. Grubość wznoszonych ścian jest zależna od izolacji termicznej bloczków, a ta z kolei wynika z ich gęstości pozornej, którą określa klasa. Im jest ona wyższa, tym większa gęstość i nośność elementu budowlanego, ale jednocześnie niestety gorsza izolacja termiczna.

Jednym z najtańszych materiałów budowlanych są białe bloczki i cegły silikatowe, z których budowane są zewnętrzne ściany dwuwarstwowe. Ich ocieplanie i wykańczanie odbywa się dokładnie w ten sam sposób, jak przy ścianach ceramicznych.

Domy można budować z keramzytobetonu, do którego produkcji wykorzystywana jest tradycyjna mieszanka betonowa, z dodatkiem keramzytu, zapewniającego lekkość i ciepłochłonność. Można z niego budować materiały ścienne – pustaki i bloczki posiadające styropianowe wypełnienie. Ściany z betonu wylewanego powstają z elementów nazywanych deskowaniem traconym. W przeciwieństwie do zwyczajnego betonu, są one trwałą częścią ściany i odpowiadają za wiele jej funkcji.

Domy prefabrykowane stawia się szybko, ale nie są tanie. Poszczególne elementy domu produkuje się na podstawie gotowych projektów lub zaadaptowanych. Nie należy je mylić ze szkieletami domów typu kanadyjskiego, które są tanie i ekonomiczne w eksploatacji. Wymagają jednak profesjonalnej ekipy, która z zachowaniem wszelkich norm postawi je na wybranej działce.

Bale drewniane są obecnie bardzo popularnym materiałem na budowę domu, z uwagi na ich walory estetyczne. Najlepsze bale do budowy domów są wytwarzane z sosen polarnych, sosen zwykłych, olch, jodeł i świerków.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!