Moda na budowanie dużych, wielopokoleniowych domów powoli mija. Zamiast nich większym zainteresowaniem cieszą się budynki mniejsze, które spełniają wymagania singla, pary czy rodziny 2 + 1 – są nie tylko tanie w budowie, ale również w utrzymaniu.
Domy o mniejszym metrażu cieszą się dużym powodzeniem nie wśród osób, które nie potrzebują dużej przestrzeni do zamieszkania. Również taki projekt domu jest niezawodny na małą działkę, która nie pozwala na wzniesienie na niej większego budynku. Dzisiejszy artykuł został opracowywany przy współpracy z architektlodz.pl.
Małe domy – projekty gotowe i indywidualne
Małe domy o powierzchni wynoszącej do około 100 metrów kwadratowych może zaprezentować obecnie każde biuro architektoniczne. Do wyboru jest szeroka gama planów, które można kupić od ręki. Z drugiej strony wymarzony dom może od A do Z wyrysować doświadczony architekt, uwzględniając wszystkie życzenia inwestora. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.
Praktycznie każdy serwis prowadzący sprzedaż gotowych projektów domów może zaprezentować nawet po kilkaset planów, które wyróżniają się mniejszym metrażem. Ceny rozpoczynają się już od około 2 tysięcy złotych, przy czym trzeba pamiętać o ich dodatkowej adaptacji. Przed zakupem można sprawdzić wizualizację i rzuty, aby łatwiej wybrać dom o niewielkiej powierzchni.
Z kolei projekt przygotowany przez biuro architektoniczne to możliwość dopasowania go do swoich wymogów pod każdym względem, co w przypadku mniejszych budynków ma bardzo duże znaczenie. Wtedy architekt może wyrysować plany tak, by pasowały zarówno do działki, jak i do życzeń zaprezentowanych przez inwestora, na przykład rozkładu pomieszczeń czy preferowanych technologii.
Projekt małego domu – na co zwrócić uwagę?
Idealny projekt domu o mniejszym metrażu może być zarówno parterowy, jak i piętrowy – z użytkowym poddaszem. Dobór powinien być w tym przypadku wypadkową preferowanego metrażu oraz wielkości posiadanego gruntu.
Gdy dom ma być mały, liczy się w nim każdy centymetr. Właśnie dlatego o jego rozkładzie oraz o wyposażeniu warto pomyśleć już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. W tym przypadku dużym wsparciem są rzuty i wizualizacje prezentowane przy projektach gotowych, lecz największy poziom dopasowania do swoich wymogów można uzyskać jedynie wtedy, gdy plany przyszykuje architekt z biura.
Warto też pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na technologię budowlaną i przyszłe koszty utrzymania budynku. Dobrym pomysłem może być projekt domu energooszczędnego lub pasywnego, który jest wprawdzie nieco droższy w realizacji od budynków tradycyjnych, lecz znacznie tańszy w eksploatacji.