W zimowych miesiącach koszty utrzymania domu idą w górę z uwagi na konieczność intensywnego ogrzewania. Można jednak zredukować je choć częściowo, przykładając wagę do jakości materiału opałowego i kilku innych aspektów. Sprawdź, jak tanio i efektywnie ogrzewać dom bez inwestycji w nowe sprzęty.

Sposoby mogą różnić się w zależności od jego wyposażenia, umiejscowienia (osiedle bloków czy domek jednorodzinny) czy funduszy. Niektórzy – zwłaszcza w centrach miast – stawiają na ogrzewanie w pełni elektryczne, inni z kolei korzystają z kotłów węglowych, które wymagają innego rodzaju obsługi. Można również ogrzewać dom hybrydowo – na przykład za pośrednictwem pieców i piecyków gazowych.

Nasze wskazówki pomogą Ci oszczędzić i zmaksymalizować efektywność ogrzewania domu. Każda z nich ma potencjał, by stać się sposobem na zmniejszenie wydatków, które w zimie często gwałtownie szybują w górę.

1. Jeśli ogrzewasz węglem – zwracaj uwagę na jego parametry

Poszukiwanie najtańszego węgla zdecydowanie nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Cena może być istotnym kryterium, ale przy zakupie należy wziąć pod uwagę również klasę, gatunek czy sortyment węgla. Pozwoli to na przeanalizowanie jego wartości energetycznej przez pryzmat ceny.

2. Zadbaj o dobrą izolację

Po co grzać, skoro ciepło ucieka? Często winowajcami są w takim przypadku nieszczelne okna. Warto się im przyjrzeć, jeśli zauważysz, że mimo mocnego grzania, w domu jest dość chłodno.

3. Pomyśl o ociepleniu domu

Odpowiednia izolacja styropianem czy wełną mineralną kosztuje, jednak jest to inwestycja, która z z pewnością się zwraca, ponieważ zużycie materiałów opałowych znacznie dzięki niej spada. Warto pomyśleć o ociepleniu, zwłaszcza jeśli dopiero budujesz dom.

4. Wybierz paliwo stałe

Nawet najlepsze kotły gazowe nie gwarantują takiej wydajności i niskich kosztów eksploatacji, jak stały materiał opałowy. Ekogroszek, węgiel czy drewno pozwalają zmaksymalizować efektywność ogrzewania domu. Porównaj ceny tych paliw na stronie Sobianek.

5. Zdobądź dotację na mikroinstalację fotowoltaiczną

Dzięki programowi „Mój Prąd” możesz uzyskać zwrot do 5000 zł. Panele mogą być dobrym uzupełnieniem dla opału, pokrywając część potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego.

Tych pięć kroków pozwoli na znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania zimą.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!