Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Decydując się na konkretny projekt domu musimy jednocześnie wybrać, czy będzie to dom z podpiwniczeniem, czy nie. Większość domów gotowych projektowana jest dziś bez piwnic, ale nic nie stoi na przeszkodzie w przeprojektowaniu ich na podpiwniczone. Trzeba się tylko zastanowić, czy rzeczywiście piwnica będzie dla nas użyteczna. Posiadanie piwnicy ma bowiem zarówno swe zalety, jak i wady.
W nowoczesnych domach piwnica na ogółu nie jest potrzebna, ponieważ z reguły trzymany jest w niej opał. Ten można jednak spokojnie umieścić w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym, jakie jest aranżowane na parterze. Wadą posiadania piwnicy, czy budowania domu z podpiwniczeniem są wyższe koszty.
Piwnica jednak wcale nie musi być bezużytecznym pomieszczeniem – graciarnią, w której składowane są wszelkie niepotrzebne domownikom przedmioty, które kiedyś mogą się jeszcze przydać. W piwnicy śmiało można zaaranżować dodatkowy pokój, pralnię, siłownię, czy warsztat.
Jeśli mamy niewielką działkę warto jest rozważyć możliwość budowy domu z podpiwniczeniem, ponieważ dzięki temu znajdziemy miejsce na garaż, czy też na pomieszczenie gospodarcze. Przy planowanej budowie garażu w piwnicy trzeba brać pod uwagę zapewnienie wygodnego, bezpiecznego zjazdu samochodowego. Należy zabezpieczyć garaż przed jego zalaniem podczas ulewnych dreszczów, dlatego też trzeba zamontować specjalne drzwi garażowe.
Z kolei, pomysł budowy domu z piwnicą nie będzie zbyt dobry, jeśli na naszej działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ koszty izolacji przeciwwodnej będą dosyć wysokie.
Nigdy też nie będziemy mieć gwarancji tego, że w naszym domu z czasem nie pojawią się jakieś przecieki.
Są projekty domów przewidujące jedynie częściowe podpiwniczenie obiektu, co niestety nie jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Mogą pojawić się bowiem problemy przy budowie ławy fundamentowej, izolacji i ocieplaniu piwnicy. Koszty wykonania mniejszej piwnicy pod domem będą takie same, albo nawet wyższe, niż przy podpiwniczeniu całego domu.
Stojąc przed wyborem podpiwniczenia bądź nie, naszego domu warto określić koszty związane z takim przedsięwzięciem. Oprócz kosztów związanych z wymurowaniem ścian i wykopów, należy także zapłacić za strop nad piwnicą, schody do niej, ewentualne ocieplenie, czy też izolację przeciwwilgociową ścian i podłogi.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.