Mieszkanie dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami powinno uwzględniać stopień jej sprawności oraz warunki architektoniczne budynku. W jaki sposób przystosować lokal do potrzeb osoby poruszającej się na wózku lub wymagającej stałej asysty opiekuna?

Likwidacja barier architektonicznych w budynku

W pierwszym kroku duże znaczenie ma likwidacja barier architektonicznych w budynku, aby można było łatwo z niego korzystać. Polskie bloki i kamienice nie są najczęściej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego konieczne jest wnioskowanie o montaż właściwych urządzeń.

Najczęściej w likwidacji barier architektonicznych stosowane są odpowiednie platformy przyschodowe, windy przyścienne lub podnośniki do transportu pionowego. Dodatkowo mogą być wykorzystane pochylnie dla wózków.

Przygotowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej

Duże znaczenie ma także przygotowanie pokoju dla niepełnosprawnej osoby, w którym będzie ona przebywała.

Podstawa to wygodne łóżko z regulacją, które będzie także ułatwiało prowadzenie rehabilitacji. Drugim istotnym elementem są podnośniki sufitowy dla osób niepełnosprawnych oraz innego typu podnośniki, na przykład ścienne, jezdne. Ich zadaniem jest pomoc osobie w przejściu z wózka na inne sprzęty i z powrotem.

Oczywiście, problemem mogą być też bariery w poruszaniu się po mieszkaniu, na przykład progi, za wąskie drzwi. Wtedy także konieczne może być wykonanie remontu, aby osoba z niepełnosprawnościami mogła swobodnie poruszać się po lokalu.

Dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych

Żeby osoba niepełnosprawna mogła wygodnie korzystać z łazienki, konieczne jest także jej właściwe wykończenie. W tym celu stosowane są specjalne sanitariaty oraz akcesoria ułatwiające utrzymanie higieny.

W łazienkach montowane są między innymi:
– poręcze – proste i łukowe ułatwiające korzystanie z sanitariatów
– umywalki z łatwymi w obsłudze bateriami
– prysznice bez brodzików i siedziska prysznicowe
– toalety dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą dostosować przestrzeń w mieszkaniu do swoich potrzeb, mogą ubiegać się o dofinansowania do remontu i zakupu potrzebnego wyposażenia.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!