Szukasz najlepszego projektu domu jednorodzinnego? Nie sugeruj się wyłącznie wizualizacjami, ale sprawdź także dokładne informacje zawarte w dokumentacji technicznej.
Jak czytać dokumentację techniczną domu?
Każdy dom jednorodzinny budowany jest według projektu. Wchodzi on w skład kompleksowej dokumentacji technicznej. Może być ona zakupiona jako gotowa albo przygotowana na indywidualne zamówienie przez Architekt Gniezno.
Zasadniczo czytanie dokumentacji technicznej nie jest trudne, jednak wymaga poznania kilku ważnych pojęć i oznaczeń. Jak czytać projekt budowlany domu?
Dokumentacja techniczna domu – jakie informacje zawiera?
W dokumentacji technicznej budynku znajdują się ogólne informacje związane z jego powierzchnią, wymaganiami w stosunku do działki, rzuty poziome i pionowe, co powoduje, że stanowi on zbiór wszystkich danych architektoniczno-budowlanych o budynku.
Z dokumentacji budynku można uzyskać poniższe informacje:
– powierzchnia domu jednorodzinnego, w tym jego powierzchnia użytkowa
– kubatura budynku, czyli jego objętość
– powierzchnia potrzebna do wykonania budynku na działce, w tym wymiary budynku oraz minimalne wymiary działki
– wysokość budynku mierzona od poziomu terenu
– konstrukcja fundamentów domu jednorodzinnego
– konstrukcja dachu razem z powierzchnią i kątem jego nachylenia
– kosztorys budynku, w tym koszty budowy uśrednione oraz oszczędnościowe
– konstrukcja ścian w budynku
– położenie instalacji w domu
– usytuowanie drzwi i okien
– sugerowane ustawienie mebli w budynku
To główne rodzaje informacji, jakie zawiera dokumentacja techniczna budynku. Ponadto uwzględnia ona także szereg innych informacji architektoniczno-budowlanych, dzięki którym można dopasować projekt do swoich wymagań.
Podsumowanie
Zatem, jak czytać dokumentację techniczną, gdy nie ma się w tej dziedzinie żadnego doświadczenia? Informacje zawarte w projektach są na tyle przejrzyste, że można odczytać je bez posiadania rozległej wiedzy w tej dziedzinie.
Gdy jednak pojawiają się wątpliwości związane z interpretacją projektu domu jednorodzinnego, zawsze można skorzystać z pomocy biura architektonicznego.