Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się nader estetyczne domy z bali. Są one integralną częścią krajobrazu rolniczego naszego kraju. W miastach takie domy spotyka się rzadko. Podstawowym materiałem budowlanym jest tu drewno o przekrojach elementów znacznie większych niż w szkielecie. Zupełnie inna jest technologia budowania ścian domów z bali, niż w przypadku domów budowanych z cegieł, pustaków, czy betonu. Podobnie jedynie wykańczane są wnętrza.
Ściany takich domów powstają poprzez układanie bali jeden na drugim, przy czym łączone są one na piór i wpust. Jest to tylko jeden ze sposobów wznoszenia domów z bali, bowiem można je budować w oparciu o konstrukcję szkieletową. Wówczas pomiędzy pionowe słupy wsuwa się poziome bale. Jeśli dom ma być przez cały rok zamieszkany, należy go dodatkowo ocieplić wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony.
Ściany w takich domach są zabezpieczane przez zawilgoceniem specjalną folią paroizolacyjną. Taki dom można zbudować w oparciu o rozwiązanie konstrukcyjne polegające na tym, że ściany są budowane z dwóch rzędów bali, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona zostaje wełną mineralną.
Jeśli fundamenty dla domu z bali są wykonane wcześniej, można go zbudować nawet w czasie zimy. Czas wykonania takiej budowli wynosi minimum 3 miesiące.
Drewno jako materiał budowlany wykorzystywany był do budowy domów od bardzo dawnych czasów. Jego atutami jest to, że jest on materiałem trwałym, lekkim, charakteryzującym się dobrą izolacją cieplną i odpornością na działanie szkodliwych czynników otoczenia. Drewno jest w zasadzie jedynym budulcem dla domów, który łączy w sobie właściwości izolatora i materiału konstrukcyjnego, który jest zdolny do swoistego oddychania.
Warto zaznaczyć, że jeśli dom jest wykonany z grubych, prawdziwych bali drewnianych, nie będzie wymagał dodatkowego ocieplenia. Będzie utrzymywał stałą wilgotność we wnętrzu, bowiem ściany pochłaniają część wilgoci zawartej w powietrzu. Nie można zapominać o tym, że domy z bali są estetyczne. Technologia budowania domów z bali ma bardzo długą tradycję, która wywodzi się z Podhala.
Do budowy domy z bali wykorzystywane jest drewno iglaste, jakie pochodzi ze zboczy gór. Już w wieku XVII i XVIII stawiano na Podhalu pierwsze domy z bali. Z czasem ich konstrukcja zdecydowanie się zmieniła i szałasy przeistoczyły się w normalne zabudowania gospodarskie.
Niepowtarzalny charakter domów z bali wywodzący się ze staropolskiej tradycji to ich zdecydowany atut.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.