Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Domy jednorodzinne na ogółu posiadają tarasy, które usytuowane są z tyłu budynku. Jeśli dom nie jest jednopiętrowy, może również mieć jeden lub więcej balkonów.
Budowa tarasu nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, bowiem należy zadbać w wysokiej mierze o to, aby taras podczas zimy nie zniszczył mróz i zamarzająca woda. Wierzchnie i krawędziowe warstwy tarasu są zdecydowanie najbardziej narażone na tego typu uszkodzenia, dlatego też należy wprowadzić system skutecznego odprowadzania wody. Prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej jest w tym względzie kluczowe.
Taras może być wzniesiony na stropie pomieszczenia ogrzewanego lub nieogrzewanego, albo nawet bezpośrednio na ziemi. Zanim przystąpi się do budowy tarasu należy wybrać miejsce, w którym ma się on znaleźć. W zależności od naszych oczekiwań i pory dnia, w której najczęściej będziemy na tarasie, powinien on znaleźć się albo od południowego zachodu, albo od zachodu. Dobrze by było, aby z salonu istniało bezpośrednie wyjście na taras. Jeśli mamy duży dom, możemy pozwolić sobie nawet na dwa lub trzy tarasy. Rozmiar tarasu jest sprawą indywidualną, powinny się na nim tylko zmieścić stół i krzesła.
Na ogółu tarasy są tylko po części zadaszone, dzięki czemu nawet w pochmurny dzień można wypić kawę na świeżym powietrzu. Projektując taras mamy wybór pomiędzy trzema wariantami: utwardzony taras ziemny, taras betonowy bądź taras drewniany. Pierwszy z możliwych wariantów jest najtańszy, ale jednocześnie bardzo trwały. Można go w dowolny sposób kształtować.
Tarasy betonowe cieszą się największą popularnością, ponieważ dają szerokie możliwości wykończenia powierzchni. Takie tarasy są na ogółu wykańczane mrozoodpornymi płytami z gresu, płytami kamiennymi lub płytkami klinkierowymi. Trzeba pamiętać, aby materiał wykorzystany na wykończenie tarasu nie był zbyt śliski, jako że będzie to stwarzało niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Płytki powinny być więc chropowate, mające specjalną fakturę lub pokryte powłoką antypoślizgową.
Taras drewniany jest prosty do wykonania, ale wymaga wcześniej wykonania punktowego fundamentu. Drewniane tarasy tworzą legary oparte na słupkach i przykryte poszyciem desek. Deski tarasowe muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby nie uległy zawilgoceniu i żeby nie zgniły.
Taras może znajdować się nad pomieszczeniami, albo na parterze. Tarasy nad pomieszczeniami są mało popularne, być może z uwagi na skomplikowany tryb ich budowy. Mogą one w konsekwencji zagrozić konstrukcji całego domu. Taras tego typu wymaga starannie wykonanej hydroizolacji.
Można by się zastanawiać, czy w ogóle w domkach jednorodzinnych potrzebne są balkony, skoro najczęściej jest w nich również taras. Balkon może się jednak okazać przydatny, jeśli tylko wykonany będzie odpowiednio starannie.
Balkon powoduje, że pokój powiększa się i otwiera na otoczenie. Dzieje się tak dlatego ponieważ drzwi balkonowe są o wiele większe niż zwyczajne okna, co powoduje lepsze doświetlenie pokoju. Dla właścicieli pokoi na piętrze balkon stanowi prywatną namiastkę tarasu. Dodatkowo, jeśli balon jest ładny i proporcjonalny względem domu, to urozmaica on jego bryłę.
Balkon może być zbudowany w całości z drewna lub żelbetonu, choć zdarzają się balkony o konstrukcji mieszanej. Najbardziej popularne są balkony mające żelbetonową płytę wspornikową.
Balkony drewniane są spotykane zwykle w domach mających konstrukcję drewnianą lub szkieletową. W takim przypadku podłoga z desek jest mocowana do przedłużonych belek stropowych, które wysunięte są poza obrys domu. Można go zamontować także do drewnianych żeber lub oprzeć na słupach, podobnie jak w przypadku balkonów żelbetonowych. Nawet dom murowany może mieć balkon wykonany z drewna, ale w takim przypadku oparty jest on również na drewnianych zastrzałach, które podtrzymują go od dołu.
Niekoniecznie balkon musi być wykonany w całości z drewna. Bywa, że tylko jego podłoga jest drewniana, ale wymaga on wówczas podtrzymywania go przez minimum dwa wsporniki żelbetonowe. Istnieje możliwość oparcia balkonów na słupach, posadowionych na specjalnie do tego celu wykonanym fundamencie.
W zdecydowanej większości domów murowanych balkony wykonywane są w postaci zbrojonej, betonowej płyty, która trwale połączona jest z wieńcem kondygnacji lub nadprożem. W takim przypadku płyta jest od razu gotowym podłożem pod posadzkę. Wykonanie takiego balkonu może być kłopotliwe, jako że w miejscach gdzie płyta jest zakotwiona w wieńcu, nie można ułożyć warstwy izolacji. Powstają w ten sposób mostki termiczne, umożliwiające ucieczkę ciepła.
Każdy balkon musi być ograniczony solidnie wykonaną balustradą, a to ze względów bezpieczeństwa. Balustrada może mieć drewnianą konstrukcję. Można ją wykonać z drewnianych sztachet mocowanych do stalowych słupków, metalowych elementów wypełnionych szkłem, panelami z różnych tworzyw, z tralki betonowych o różnych formach, jak również z kutego żelaza.
Jeśli balkon wysunięty jest poza okap dachu, ma dużą powierzchnię, to podczas opadów może się na nim zbierać sporo wody. Warto więc orynnować krawędzie balkonu, aby nie było z nią problemu.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.