Oświetlenie pełni w domu bardzo ważną rolę, dlatego do jego wyboru przywiązujemy ogromne znaczenie. Obecnie na rynku mamy do wyboru szeroki asortyment nie tylko opraw oświetleniowych, ale również żarówek. które z nich będą najodpowiedniejsze? Żarówki LED, halogenowe, a może tradycyjne?

 

  1. Jakie żarówki do domu będą najlepsze?
  2. Które żarówki są najbardziej energooszczędne?
  3. Jak wybrać jasność i barwę światła w żarówkach led?
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki led do domu?

 

Poszczególne rodzaje żarówek różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również stopniem energooszczędności czy parametrami światła. Obecnie najczęstszym wyborem są żarówki LED.

 

Jakie żarówki do domu będą najlepsze?

 

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były tradycyjne żarówki, znane jako żarówki Edisona. Powoli jednak rozwiązanie to odchodzi w zapomnienie, ustępując miejsca żarówkom o wyższym stopniu energooszczędności. I tak, dosyć szybko popularne stały się energooszczędne świetlówki i żarówki halogenowe, które świeciły dużo jaśniej niż te tradycyjne. Prawdziwą rewolucję na rynku oświetlenia stanowią jednak żarówki LED, które obecnie są powszechnie używane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w budynkach komercyjnych, a nawet samochodach.

 

Żarówki LED perfekcyjnie sprawdzają się w domu, ponieważ dają jasne i przyjazne dla ludzkich oczu światło. W zależności od tego, jaki rodzaj żarówki wybierzemy, możemy uzyskać zarówno światło ciepłe, jak i neutralne czy zimne, a w przypadku żarówek RGB, również kolorowe. barwę tych żarówek można samodzielnie zmieniać, korzystając z pełnej palety kolorów. Żarówka LED stała się więc nie tylko symbolem nowoczesności, ale również funkcjonalnym sposobem na oświetlenie każdego, domowego pomieszczenia.

 

Które żarówki są najbardziej energooszczędne?

 

Nie ma żadnych wątpliwości, że wśród obecnie dostępnych na rynku żarówek, za te najbardziej energooszczędne uznaje się żarówki LED. Wystarczy spojrzeć na parametry poszczególnych żarówek. Najpopularniejszą żarówką żarnikową była ta o mocy 40W. Dawała ona przyjemne, jasne światło, a jednocześnie nie narażała użytkowników na wysokie rachunki za prąd. W porównaniu do żarówek żarnikowych, halogeny zużywają mniej więcej od 25 do 30% prądu mniej, dając jednocześnie tę sama jakość światła. Nieco lepiej prezentują się energooszczędne świetlówki, których zużycie prądu jest około pięć razy mniejsze niż żarówki żarnikowej. Natomiast żarówka LED nie ma sobie równych w tym rankingu, ponieważ w porównaniu do żarówki Edisona o mocy 40W, zużywa 10 razy mniej prądu! Podczas gdy żarówka żarnikowa musi zużyć 40 W do wytworzenia jasnego światła odpowiedniego dla ludzkich oczu, żarówka LED potrzebuje jedynie 4W do stworzenia analogicznych warunków. Każdy, kto szuka rozwiązania energooszczędnego, powinien więc zainwestować w żarówki LED.

Jak wybrać jasność i barwę światła w żarówkach led?

 

Stając przed wyborem żarówek LED, musimy podjąć decyzję o tym, jaką jasność i barwę powinny mieć idealne dla nas żarówki. Do wyboru pozostają żarówki LED o barwie ciepłej, neutralnej i zimnej. Te pierwsze są idealne do wnętrz domowych, w których powinien panować przytulny klimat, np. do sypialni. To światło jest ciemniejsze niż neutralne, dlatego na dłuższą metę może nieco męczyć wzrok. Światło o barwie naturalnej to światło białe, przyjazne dla ludzkiego wzroku, które nie zniekształca panujących we wnętrzu kolorów. Ten rodzaj światła jest zalecany do wnętrz, w których jesteśmy aktywni, a więc oglądamy telewizję, czytamy, ćwiczymy czy, mówiąc ogólnie, spędzamy czas w ciągu dnia. Najintensywniejsze i najjaśniejsze jest światło zimne, polecane głównie do pomieszczeń przeznaczonych na wykonywanie prac manualnych, np. w kuchni czy garażu. Zimne światło jest też idealne do pomieszczeń biurowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki led do domu?

 

Główną i najważniejszą zasadą dobierania żarówek LED jest określenie, do jakiego wnętrza mają być przeznaczone i jakie są preferencje użytkowników. To do nich należy dobrać jasność i barwę światła. Na opakowaniu najczęściej spotkamy się z barwą określoną w stopniach Kelwina. Światło ciepłe będzie miało mniej niż 3500 K, światło neutralne od 3500 do 5000 K, a światło zimne powyżej 5000 K. Uwagę należy zwrócić również na kwestie techniczne, jak rodzaj gwintu. Tutaj mamy do wyboru żarówki z tradycyjnym gwintem wkręcanym, np. E27 lub E14, a także te z wtykiem reflektorowym, montowanym na zatrzask (GU10) lub wcisk (MR16 lub MR11). Istotną kwestią jest moc żarówki. W przypadku żarówek LED określa się ją w lumenach. Zależność jest wprost proporcjonalna – im większa ilość lumenów, tym żarówka będzie dawać więcej światła. Dla ułatwienia, większość producentów podaje na opakowaniach żarówek nie tylko wartość w lumenach, ale również odpowiadającą jej wartość w watach.

Jeśli żarówka LED ma pełnić funkcję dekoracyjną, warto zwrócić uwagę na jej kształt lub zdecydować się na tę wielokolorową RGB. Powodzeniem cieszą się także żarówki, które pozwalają na sterowanie temperaturą oświetlenia przy pomocy pilota lub aplikacji na smartfon.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!