Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Jeśli planujemy zaadaptować piwnicę na pomieszczenie mieszkalne, konieczne jest jej zaizolowanie cieplne, ponieważ bez izolacji wydatki na ogrzewanie tego pomieszczenia będą bardzo wysokie. Piwnice zwłaszcza w starych domach, bardzo rzadko posiadają swoje ocieplenie. Przy adaptacji ich na pomieszczenia mieszkalne należy ułożyć w nich odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej.

Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest ocieplenie ścian od strony zewnętrznej, bowiem w ten sposób eliminuje się mostki termiczne wokół otworów okiennych w rejonie schodów, czy stropów. Niestety, ale takie działania wymagają na ogółu odkopania ścian, aż do poziomu ław fundamentowych. Dlatego w roli izolacji termicznej piwnicy stosowane są frezowane płyty polistyrenu ekstrudowanego, ewentualnie styropianu grubości 10-15 cm, które przykleja się do ścian. Następnym krokiem jest wtopienie w zaprawę klejową na ścianach siatki z włókna szklanego.

Jeszcze przed zasypaniem wykopu należy ułożyć warstwę ochronną folii wytłaczanej, ponieważ skutecznie zabezpieczy ona izolację przed kamieniami czy korzeniami drzew. Bardzo istotne jest nader dokładne połączenie warstwy ocieplenia z izolacją ścian parteru domu.

Można również ocieplić ściany od wewnątrz, ale metoda ta okazuje się zwykle mało opłacalna w domach z suchymi lub głębokimi piwnicami. Wykorzystuje się w niej rodzaj ścianki gipsowo-kartonowej, którą dostawia się do muru. Na ruszt można położyć profile z blachy ocynkowanej, ale lepszym rozwiązaniem będą dwa wzajemnie prostopadłe ruszty drewniane. Przy ich wykorzystaniu na powierzchni ściany powstają najwyżej punktowe, nie zaś liniowe mostki termiczne. W roli izolacji często występuje paro przepuszczalny materiał, którego przykładem jest wełna mineralna.

Izolacji wymagają także ościeże okienne oraz wieniec stropowy.

Piwnica powinna być też zaizolowana od wilgoci. Izolacja przeciwwilgociowa może być położona na podłodze piwnicy. Jest to najłatwiejszy sposób na jej wykonanie, ponieważ wystarczy na istniejące podłoże wylać cienką warstwę betonu o grubości około 10 cm. Następnie, na tak przygotowaną podłogę przykleja się papę termozgrzewalną, układa folię hydroizolacyjną, smaruje podłoże odpowiednimi substancjami, czego przykładem jest lepik asfaltowy, i gotowe.

Warto zwrócić uwagę na pewien szczegół, otóż szczególnie starannie trzeba wykonać połączenie z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi. Izolację przeciwwilgociową w piwnicy można wykonać przy użyciu metod iniekcji. Polegają one na wywierceniu w ścianach piwnicy specjalnych otworów i wypełnieniu ich odpowiednimi substancjami hydrofobowymi, które wnikają w mur i jednocześnie uszczelniają go. Dzięki temu jednocześnie osusza się ściany i zabezpiecza przed wnikaniem w nie wody.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!