Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Zaizolowanie domu jest czynnością bardzo potrzebną, jeśli chcemy zachować w nim ciepło i ciszę. Izolacje domu dzieli się na termoizolacje i izolacje akustyczne.
Odgłosy z zewnątrz mogą denerwować każdego, ponieważ we własnym domu chcielibyśmy mieć po prostu ciszę i spokój. Mieszkając w domach szeregowych, czy bliźniakach, słyszymy niekiedy co robią sąsiedzi, a tego wolelibyśmy chyba uniknąć. Dobra izolacja akustyczna to jeden z najlepszych i zarazem najprostszych sposobów skutecznego odcięcia się od wszelkich, niepożądanych dźwięków.
Co więcej, stosując izolację chronimy też własną prywatność. Nikt z sąsiadów nie słyszy bowiem o czym rozmawiamy, czy co robimy w zaciszu własnego domu. Zapewnienie obustronnej prywatności dźwiękowej jest jak najbardziej pożądane. Dotyczy to nie tylko samej zabudowy szeregowej, ale również wszelkich innych domów.
Głośne oglądanie telewizji, uruchamianie samochodu w garażu, czy też urządzanie przyjęć na przyjaciół i znajomych to podstawowe źródła hałasu w każdym domu. Dźwięki rozchodzą się w postaci fal, które wprawiają konstrukcję budynku w drgania. Im dany materiał budowlany będzie lżejszy, tym drgania okażą się być większe.
Dobrymi izolatorami akustycznymi są masywne, ciężkie ściany. Lekkie przegrody zaś nie stanowią z goła żadnej bariery dla dźwięków. Ciężar ściany można zwiększać na dwa różne sposoby, albo stosując cięższe elementy murowe, albo pogrubiając ściany.
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Grube przegrody wewnętrzne w domu zabierają część przestrzeni użytkowej, ale cienkie ściany nie są z kolei w stanie stworzyć skuteczną izolację akustyczną. Dziś dostępne są materiały budowlane o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej, które wyciszają pomieszczenia na poziomie ponad 50 dB. Jest to poziom o wiele lepszy niż wymagania podwyższonego standardu akustycznego.
Materiały budowlane o cechach wyciszających albo są cięższe od zwykłych, mają otwory rozpraszające dźwięki albo specjalne kieszenie do wypełnienia zaprawą. Niezależnie od rodzaju, wszystkie materiały budowlane są łączone na pełne spoiny poziome i pionowe tak, aby dźwięki nie przedostawały się przez ściany szczelinami.
Aby skutecznie wyciszyć dom bliźniaczy należy rozdzielić dwie części oddylatowane od fundamentów aż po dach. Wtedy dźwięki nie będą miały żadnej możliwości przemieszczania się wzdłuż stropów, dachu lub fundamentów. Dylatacja jednak musi być na całej powierzchni ciągła. Jeśli nie jest to możliwe, można postarać się maksymalnie wyciszyć przegrodę, jaka odpowiada za bezpośrednie przenikanie dźwięków, czyli wymurować ścianę o maksymalnych parametrach izolacji akustycznej i zadbać o jej elastyczne i szczelne połączenie z konstrukcją budynku.
W przypadku, gdy nie ma możliwości wykorzystania rozwiązań akustycznych, można poprawić akustykę ścian poprzez zmianę kierunku ułożenia elementów albo odpowiedniego ich rozdzielenia.
Izolacja termiczna czyli ocieplenie domu to kwestia konieczna, niezależnie od tego, czy budujemy nowy dom, czy zamierzamy zaizolować termiczne stary dom. Zupełnie inaczej jednak ociepla się dom budowany całkiem na nowo, a inaczej stary budynek. Inne są też metody ocieplania domów drewnianych i murowanych.
Istnieje kilka sposobów ocieplania ścian od zewnątrz. Przede wszystkim w przypadku ścian murowanych używa się metody lekko mokrej, a w domach o konstrukcji szkieletowej zwykle stosowana jest metoda lekko sucha.
Generalnie, w nowych domach najkorzystniej jest zbudować ściany dwuwarstwowe z ociepleniem ułożonym od zewnątrz, ponieważ dzięki temu budynek jest równomiernie zaizolowany termicznie i nie powstają tzw. mostki termiczne. Ściany nie przemarzają i zachowują całkowitą zdolność do gromadzenia ciepła.
Metoda lekka mokra ocieplania ścian od zewnątrz, nazywana w skrócie BSO czyli bezspoinowy system ocieplania, jest popularna i polega na przyklejaniu do ścian materiały termoizolacyjnego. Następnie nakłada się na niego zaprawę, wtapia siatkę wzmacniającą i tynkuje. Metoda lekko mokra nie obciąża zbytecznie ścian, właściwie je izoluje termicznie i daje ładną elewację.Jest mniej polecana do domów drewnianych.
Metoda lekka sucha polega na umieszczaniu płyty termoizolacyjnej między elementami drewnianego lub metalowego rusztu przytwierdzonego do ściany. Z kolei, do rusztu mocowana jest wiatroizolacja i okładzina. Taka metoda docieplania budynków jest łatwa w wykonaniu, nawet samodzielnie. Jest wykorzystywana na ogółu w konstrukcjach szkieletowych.
Metoda ciężka mokra przypomina w pewnym stopniu metodę lekką mokrą, z tym że siatka zbrojąca jest wykonana ze stali, a na miejscu tynku cienkowarstwowego nakłada się klasyczny tynk grubowarstwowy, przez co ściana jest mocno obciążona. Ten sposób ocieplenia budynku jest pracochłonny, kosztowny, a przy niestarannym wykonaniu elewacja może popękać.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.