Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Decyzja o budowie domu wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniej działki budowlanej. Przy jej zakupie najlepiej kierować się jej wartością rynkową jako inwestycji, nie zaś własnymi przekonaniami odnośnie jej przydatności pod daną budowę. Niezależnie od tego, czy zamierzamy postawić dom na lata, czy też chcemy po prostu zainwestować w ziemię, zawsze wybierzmy taką nieruchomość, której wartość rynkowa w perspektywie czasu ma szansę wzrosnąć.

Wybór działki

Przede wszystkim, decydując się na zakup działki, musimy wiedzieć, jak wiele przestrzeni jest nam potrzebne. Dobrze jest wcześniej wybrać projekt domu, bowiem jego rozmiary i rozkład pomieszczeń, pomoże nam w wyborze minimalnych wymiarów i kształtu naszej przyszłej działki. Jeśli jednak nie wybraliśmy jeszcze projektu, powinniśmy określić, jakie wyznaczniki są dla nas najważniejsze.

Dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu i spotkań z przyjaciółmi przy grillu, adresowane są działki ze sporym ogrodem. Na pewno nie zadowoli ich niewielki skrawek wolnej przestrzeni przy zabudowie szeregowej. Jeśli jednak ogródek ma pełnić jedynie rolę tarasu, na którym można od czasu do czasu zjeść śniadanie i wypić kawę, to nie ma sensu kupować ogromnej działki.

Powierzchnia jest jednym z najważniejszych parametrów działki, ale nie mniej istotny jest jej kształt. Należy szukać terenu proporcjonalnego do planowanej zabudowy, uwzględniając funkcjonalny ogród.

Lokalizacja działki też jest istotna. Musimy się zdecydować, czy chcemy mieszkać z dala od miasta, cieszyć się prywatnością i wolną przestrzenią, czy też wolimy zamieszkać bliżej osiedli mieszkalnych. Pierwsze z rozwiązań pociąga za sobą koszty na doprowadzenie mediów, dojazdy do pracy czy szkoły, a także na ochronę mienia.

Po wyborze działki musimy sprawdzić, jaki jest jej status prawny. Przede wszystkim działka powinna być przeznaczona pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Można to zweryfikować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jaki dostępny jest w wydziale architektury i urbanistyki gminy lub miasta. Warto zaznaczyć, że jeśli w najbliższej okolicy wybranej działki nie stoi żaden dom, to trudno będzie nam uzyskać pozwolenie na budowę.

Działka powinna mieć łatwy dostęp do drogi publicznej, ponieważ w przeciwnym wypadku nie mamy szansy otrzymać warunków zabudowy, a co za tym idzie – pozwolenia na budowę. Najlepiej jest, jeśli działka ma bezpośredni dostęp do takiej drogi.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!