Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Niezbędne do wykończenia wnętrz są farby, hydroizolacje, oraz wszelkie inne materiały i środki, zaliczane do chemii budowlanej. Wybór odpowiednich farb nastręczać może nie lada trudności, a to z uwagi na fakt, że na rynku jest bardzo duży ich wybór. Farby pozwalają nam na dowolne kreowanie wnętrza domu. Umiejętne dobranie kolorów może optycznie powiększyć pokój, nadać mu specyficzny charakter. Możemy w ten sposób stworzyć niepowtarzalną atmosferę w naszym domu. Kolory mogą pobudzać zmysły i działać na wyobraźnię.
Wybierając farby do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor i odcień, ale również na przeznaczenie. Mamy bowiem farby do ścian wewnętrznych, ale także do elewacji, do malowania drewna, do kaloryferów itp. Skupmy się jednak na farbach przeznaczonych do wykańczania wnętrz. Farby do ścian wewnętrznych powinny charakteryzować się trwałością barwnika i znikomą emisją szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji, dobrze by było, aby zapewniały one możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.
Na rynku dostępne są farby akrylowe, mające wysoką zdolność krycia, matowe bądź o jedwabistym połysku. Co ciekawe, poszczególne farby zdecydowanie różnią się ceną. Najtańsze należy wielokrotnie nakładać, aby uzyskać dobre pokrycie. Nie oznacza to jednak, że najdroższe farby będą pokrywały ścianę po jednorazowym nałożeniu. Wszystko zależy tu od przygotowania podłoża.
Wyróżnić można kilka rodzajów farb, a mianowicie farby polioctanowe (nakładane na cienkie powłoki z farb klejowych), akrylowe (uniwersalne zastosowanie, mają dobrą elastyczność, przyczepność i wysoką zdolność krycia, są paro przepuszczalne), lateksowe (odporne na ścieranie, elastyczne, paro przepuszczalne), alkilowe (odporne na wodę, wysoce przyczepne do podłoża), mineralne (niska trwałość).
Istnieją również farby o szczególnym typie zastosowań. Zalicza się do nich farby izolujące do wnętrz. Są to preparaty rozpuszczalnikowe o spoiwie alkilowym, które dają matową powłokę. Przeznaczone są one do likwidacji zacieków czy zażółceń od gazu i nikotyny. Dostępne są także farby o dużej odporności na stałe zawilgocenie, które przydadzą się w łazienkach. Dla uzyskania ciekawych efektów dekoracyjnych, stosowane są farby mozaikowe i strukturalne.
Hydroizolację we wnętrzach domów można wykonać z mas bitumicznych, polimerowych lub poliuretanowych. Jak sama nazwa wskazuje, masy te nie przepuszczają wody, są łatwe i wygodne z użyciu. Można nimi zabezpieczyć przed zalaniem lub zawilgoceniem fundamenty, tarasy, dachy płaskie czy pomieszczenia, w których wciąż panuje wilgoć – łazienki czy pralnie.
Wielu specjalistów zaleca, aby przed położeniem hydroizolacji zagruntować powierzchnię. Dzięki temu wyrównana zostanie chłonność podłoża, co da równomierną przyczepność masy w każdym miejscu ściany, sufitu czy podłogi. Na rynku dostępne są gotowe masy służące do wykonywania hydroizolacji, należą do nich: lepki asfaltowe, jednoskładnikowe masy bitumiczne, dwuskładnikowe masy bitumiczne, masy asfaltowo-żywiczne, masy asfaltowo-kauczkowe, masy asfaltowo-polimerowe, masy kauczukowo-aluminiowe, roztwory asfaltowe, emulsje asfaltowe, płynne folie polimerowe, masy poliuretanowe, kity bitumiczne. Każda z tych hydroizolacji ma swe wady, jak i zalety.
Dobór odpowiedniej masy na izolację przeciwwilgociową powinien być podyktowany rodzajem podłoża, przeznaczonym na nie budżetem i sposobem nakładania masy na powierzchnię.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.