Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Wyróżnić można co najmniej kilka różnych rodzajów elewacji, z których możemy wybierać przy budowie domu. Mowa tu o elewacjach docieplających, na ruszcie, kamiennych, drewnianych, ze szkła, wykonanych z betonu architektonicznego, z cegieł i bloczków, tynkach i farbach elewacyjnych.

Elewacje docieplające są stosowane w domach, w których notuje się znaczące straty ciepła. Izolację termiczną można wykonać z wełny mineralnej albo z płyt styropianowych, stosując metodę lekko mokrą lub lekko suchą. Elewację dociepleniową można wykorzystać w przypadku zarówno starych, jak i nowych budynków, które nie są wykonane z drewna.

Elewacje na ruszcie stają się coraz bardziej popularne, dzięki temu, że można je wykonywać przez cały rok. Elewacja tego typu składa się z rusztu, materiału termoizolacyjnego oraz okładziny zewnętrznej. Dobrze zabezpiecza ona przed warunkami atmosferycznymi, a w razie uszkodzenia pojedynczego elementu wystarczy go wymienić, bez konieczności demontażu całej elewacji.

Elewacja na ruszcie nie wymaga konserwacji, jest szybka w montażu i ma długi okres gwarancji, obejmujący nawet pół wieku. Na taką elewację można położyć kasety i kasetony elewacyjne, kamień, panele elewacyjne, płyty ceramiczne, cementowo-celulozowe, płyty warstwowe, płytki elewacyjne z mączki marmurowej oraz siding.

Elewacje kamienne pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, ale są chętnie wykorzystywane z uwagi na szeroką paletę kolorów i tekstur. Kamień ma także różne możliwości obróbki. Elewacja kamienna jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i na czynniki atmosferyczne. Optycznie podnosi ona rangę budynku w stosunku do domów sąsiednich. Najczęściej na elewację kamienną stosowany jest piaskowiec, marmury oraz granity i sjenity.

Elewacje drewniane są jedną z najstarszych metod ochrony ścian zewnętrznych. Na elewację wykorzystywane jest drewno o wilgotności od 15 do 18%. Najtrwalsze i zarazem najlepsze jest przy tym drewno dębowe modrzewiowe, ale najczęściej na elewację drewnianą wykorzystuje się świerk i sosnę, trwałe i odporne na wilgoć. Zawsze drewno musi być przed użyciem zaimpregnowane preparatami zabezpieczającymi przed wilgocią, grzybami i ogniem.

Elewacja drewniana jest wytrzymała, lekka i wysoce przepuszczalna, pozwalająca na oddychanie ścian. Stosuje się ją jako dekoracyjną osłonę ścian w budynkach szkieletowych, jako pierwszą warstwę ścian budynków, na podbitkach, poddaszach i loggiach budynków murowanych.

Elewacja ze szkła jest na pewno najbardziej nowoczesna, dlatego też jest coraz bardziej popularna. Jest ona trwała, wodoodporna, łatwa w utrzymaniu w czystości, wytrzymała, ma dobrą izolację cieplną i akustyczną, zapewnia bezpieczeństwo pożarowe, jest odporna na warunki atmosferyczne i stwarza szerokie możliwości kształtowania przestrzennego.

Wykorzystywana jest ona w pasażach, biurowcach, budynkach handlowych i budynkach użyteczności publicznej.

Elewacja z betonu architektonicznego pozwala na dowolne kształtowanie budynku, jego koloru i faktury. Obiekty są tworzone z prefabrykatów, które są wytrzymałe i trwałe. Panele mogą przybrać dowolny format, ale ich grubość rzadko kiedy przekracza 10 cm. Taką elewację nie należy kojarzyć z wielką płytą, ponieważ rezultaty jej zastosowania są znacznie lepsze.

Elewacja z betonu architektonicznego stosowana jest w budynkach handlowych, biurowcach i w obiektach użyteczności publicznej.

Elewacje z cegieł i bloczków najczęściej są stosowane w domach o ścianach trójwarstwowych, gdzie ich zewnętrzna warstwa jest jednocześnie elewacją.

Tynki na elewacji mogą mieć charakter tynków zewnętrznych, dekoracyjnych lub specjalnych. Z kolei farba elewacyjna, jeśli tylko jest dobrze dobrana, zapewnia idealny wygląd elewacji na długi czas.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Leave a comment

Simple Ways to Smart Solutions!