Chcesz mieć pewność, że upatrzone mieszkanie u dewelopera będzie Twoje, ale nie wiesz, czy uda Ci się dostać na nie kredyt? Podpisz umowę rezerwacyjną nieruchomości! Czym jest tego typu umowa? Jakie elementy musi ona zawierać? O czym pamiętać przy jej podpisywaniu?
Umowa rezerwacyjna z deweloperem budowlanym – definicja
Przez długi czas przepisy nie definiowały, czym jest umowa rezerwacyjna nieruchomości wzór z deweloperem. Teraz jednak informacje na jej temat znalazły się w przepisach.
Ustawa z dnia 20 maja 2021 roku regulująca kwestie ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego wskazuje, że umowa rezerwacyjna jest:
Umową między rezerwującym, czyli osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem lub innym przedsiębiorcą. Przedmiotem tej umowy jest zobowiązanie do włączenia ze sprzedaży określonej nieruchomości na wskazany czas.
Wobec tego osoba zainteresowana zakupem, która chce wziąć kredyt hipoteczny, może podpisać umowę rezerwacji. Gdy nie uda jej się uzyskać kredytu, wtedy deweloper zwraca opłatę rezerwacyjną.
Jakie elementy musi zawierać umowa rezerwacyjna?
Umowa rezerwacyjna powinna mieć formę pisemną i obejmować określone elementy. Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna z deweloperem?
Według przepisów najważniejsze elementy umowy rezerwacyjnej to:
– Miejsce i data oraz strony zawarcia umowy,
– Informacje o nieruchomości, w tym jej usytuowanie w budynku, powierzchnia użytkowa, układ pomieszczeń,
– Cena nieruchomości,
– Wysokość opłaty rezerwacyjnej, gdy ma być ona zastosowana – nie powinna ona wynosić więcej niż 1% ceny nieruchomości,
– Czas rezerwacji.
Na co zwrócić uwagę przy rezerwacji nieruchomości?
Jeżeli planuje się podpisać dokument jak umowa rezerwacyjna mieszkania na co zwrócić uwagę?
Warto sprawdzić przede wszystkim czas rezerwacji. Gdy nabywca chce otrzymać kredyt, wtedy termin rezerwacji powinien uwzględniać czas potrzebny do otrzymania decyzji kredytowej.
Należy także sprawdzić, na jakich warunkach zwracana jest opłata rezerwacyjna z umowy rezerwacyjnej. Powinna ona następować przy negatywnej ocenie zdolności kredytowej, gdy deweloper lub inny przedsiębiorca nie wykonują swoich obowiązków wynikających z umowy albo też wprowadzono zmiany w prospekcie nieruchomości lub załącznikach bez przekazania takich informacji rezerwującemu.